دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  اختلال عدم تمایل جنسی

  تعدادی از مشکلاتی که برای زوجین پیش می آید با روابط خصوصی و زناشویی شان ارتباط دارد. یکی از اختلالاتی که شیوع زیادی در بین زوجین دارد اختلال عدم تمایل جنسی است. یعنی در این حالت فرد تمایلی به برقراری روابط جنسی ندارد و یا اینکه تخیلات جنسی در او شکل نمی گیرد و متعاقب آن در فرد تمایلاتی برای برقراری روابط جنسی وجود ندارد.البته حالت نادرتری هم وجود دارد که شخص به دلیل نداشتن احساس خوب از رابطه جنسی وارد رابطه جنسی نمی شود و ازآن دوری می کند. اختلال در روابط می تواند طولانی مدت باشد یعنی از اول ازدواج وجود داشته باشد یا اینکه بعد از چند سال از ازدواج شروع شده باشد و یا به طور ناگهانی شروع شده باشد و می تواند بعضی اوقات بهبودی پیدا کند و یا رفت و برگشت داشته باشد یا اینکه به مرور بدتر شود این حالاتی است که می تواند در اختلالات جنسی مطرح شود.
  فاکتورهای فیزیکی و یا روانی متعددی از جمله موارد زیر در بی علاقگی جنسی نقش دارد:
  1.مصرف مواد مخدر.
  2. افسردگی.
  3. عوامل روانی.
  4.تجربیات بلوغ.
  5.مهارتهایی که در روابط جنسی و زناشویی و همسرداری آموخته است.
  6. فقدان: که شایع ترینش فقدان یک ازدواج، فقدان یک رابطه جنسی در گذشته، یا یکی از نزدیکان خود رااز دست داده باشد.
  7. تربیت سخت گیرانه
  8. وارد شدن به مسایل جنسی در گذشته به صورت روابط آزاد.
  9.مسائل قومی و اقلیتی: ممکن است در بعضی اقوام یک سری اعتقادات خاص نسبت به مسائل جنسی وجود داشته باشد که مانع ایجاد کند.
  10.برداشت های نادرست از مسائل مذهبی: این برداشت های نادرست باعث می شود که فرد نتواند در روابط جنسی وارد شود.
  11. از علل دیگری که باعث کم شدن تمایل جنسی می شود مسائل پزشکی و فیزیکی است مثلأ شخصی که دیابت دارد یا نقصی در ساختار بدنی اوهست به دلیل محدودیت هایی که بعضی بیماری ها ایجاد می کنند می توانند تمایل جنسی راکاهش دهند.
  12.یائسگی: در سنین بالا به دلیل تغییرات هورمونی که در خانم ها ایجاد می شود تمایل جنسی نیز کاهش می یابد.
  13.اختلالات غدد درون ریز: مانند تیروئید و یا حتی اشکالاتی که در غدد جنسی اتفاق می افتد.
  14.اعمال جراحی: مثل فتق، جراحی های زنانه مثل رادیوتراپی، شیمی درمانی،
  15. عدم رعایت بهداشت و سلامت فردی.
  16. خستگی و بی خواب: امروزه به طور شایع دیده می شود افرادی که 2الی3 شیفت کار می کنند و به دلیل خستگی ممکن است قادر به برقراری روابط جنسی نباشند.
  17.دوران بارداری و شیردهی: در دوران بارداری و شیردهی خانم ها تمایلشان به این مسأله کم می شود. ولی این مسأله مغایرتی از نظر فیزیولوژیک با رعایت اصول و شرایط خودش در این دوران برای برقراری روابط جنسی وجود ندارد.
  18. مصرف داروهایی که در فیلد داروهای اعصاب و روان قرار می گیرند.
  19.مصرف داروهایی که در مسائل جسمی و پزشکی قرار می گیرند نیز می تواند در ایجاد اختلال در این رابطه موثر باشد.
  20.شخص ممکن است از نظر فیزیولوژیک توانایی نداشته باشد و برانگیختگی لازم را برای تجربه جنسی در خودش نتواند ایجاد کند و یا اینکه حتی ممکن است این برانگیختگی ایجاد شود اما توانایی این را ندارد که در طول رابطه جنسی آن را حفظ کند.( برانگیختگی در دستگاه تناسلی زنان با لزج شدن، ودر دستگاه تناسلی مرد با سفت شدن آلت تناسلی اتفاق می افتد).
  21.سن ازدواج: در مواقعی پایین بودن سن ازدواج به عدم تمایل جنسی منجر می شود.
  22. کم بودن دانش و تجربه و نقصان مهارت های ارتباطی.
  آیا اختلال عدم تمایل جنسی درمان دارد؟
  اگر احساس می کنید ممکن است شما و همسرتان از نظر جنسی دچار بی علاقگی باشید که منجربه اضطراب شما شده و یا برروی رابطه شما تأثیر گذاشته شاید صحبت کردن باهمسرتان و جستجو برای اقداماتی که می توانید به همراه یکدیگر یا به تنهایی برای یافتن علت انجام دهید مفید واقع شود پس در این مسیر:
  -         همسر خود را مقصر ندانیم.
  -         باید دید این اختلال در نتیجه کدام عامل به وجود آمده است با ریشه یابی این اختلال که ممکن است در نتیجه مصرف داروی خاصی باشد با مراجعه به پزشک و تغییر دز دارو شاید بتوان این اختلال را حل کرد.
  -         اعتماد به نفس داشته باشید: هر چه مهارت و دانش شخص بیشتر باشد هرچه فاصله پاسخگویی به نیازهایش کم تر باشد و هرچه در موقعیت مناسب تری این رابطه اتفاق بیفتد به شما کمک می کند که اعتماد به نفس بهتری داشته باشید.
  -         واما نکته پایانی در اختلال عدم تمایل جنسی باید حالت پیشگیری رابیشتر در نظر گرفت و مهارتهای خودتان را بالا ببرید.بنابراین یکی از چیزهایی که کمک کننده است این است که مرد و زن نسبت به شرایط فیزیولوژیک و شرایط احساسی خود شناخت کافی پیدا کنند هم مرد باید از دانش جنسی دررابطه با خود و همسرش آگاه باشد و هم زن درباره مسائل جنسی مرد و دانش جنسی مرد افزایش دهد.

  نویسنده: دکتر نقش واریان

  انصراف از نظر