دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  از کجا بدانم که سلامت روان دارم؟

  به مناسبت هفته ی سلامت روان، برخی مبانی مهم سلامت روان ذکر می شود تا بتوانید خود را محک بزنید و اگر در برخی موارد زیر دچار مشکل هستید، به فکر درمان آن باشید... حتما

  اساسی ترین مبانی سلامت ذهن یا روان:

  -  احساس ارزشمند بودن به عنوان یک انسان
  -  احساس استقلال ( پس باید انسان ها در کنار هماهنگی با دیگران، استقلال داشته باشد. در نتیجه وقتی استقلال یک فرد را از او می گیریم، سلامت روانش به خطر می افتد).
  -  احساس مدیریت و کنترل حیات خود: ( از دیگر مبانی سلامت روان آن است که انسان بتواند بر زندگی خود کنترل داشته و خودش تصمیم گیری نماید.)

  -   آگاهی و کنترل هیجانی: (از مبانی سلامت روان آن است که فرد هیجانات خود را بشناسد و بتواند آن را کنترل کند، مثلا وقتی حالش خوب نیست تشخیص دهد که الان هیجانش چیست؟ ناراحتی؟ خشم؟ نا امیدی؟ یا.... و مثلا به هنگام ناراحتی بتواند هیجانش را کنترل کند و بالافاصه با دیگران دهن به دهن نشود!)

  -  خلاقیت، حل مسله و نوآوری (بتواند مسائل زندگیش را حل کند. کسی که به هنگام بروز مشکل قهر می کند، گریه می کند، عصبانی می شود و ... در حل مساله ضعیف است.
  -  احساس شادی، خوشبحختی و امید به زندگی
  -  توانایی حفظ حیات جسمانی، داشتن محیط امن و قدرت سازگاری
  -  قدرت برقراری ارتباط موفق و رضایت بخش با دیگران (کسانی که نمی توانند ارتباط خوبی با دیگران داشته باشند، سلامت روان ندارند)

  -  توانایی مدیریت استرس (ممکن است زندگی سراسر از استرس و اضطراب باشد، فرد با سلامت روان، توانایی مدیریت استرس را دارد)
  -  داشتن هویت فردی، جنسیتی و فرهنگی (فردی که سلامت روان دارد، می داند کیست، چه اهدافی دارد، از زندگی چه می خواهد و به دنبال چیست؟)
  -  هدف مندی و نظم در شناخت، عواطف و هیجانات

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر