دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  اشتباهات مردانه در ازدواج

  اگر در فصلی از زندگی خود قرار گرفته اید که به مقوله ازدواج بطور جدی فکر می کنید و انتخاب اصولی همسر از مشغولیت های ذهنی این روزهای شماست، "انتخاب اهداف و مبانی ازدواج" از اولین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار دهید. ازدواج هایی که در دو یا سه دهه ی پیش در کشور ما صورت می گرفت، با آمار طلاق و ناسازگاری و نارضایتی های بسیار پایین تری مواجه بود اما در دهه های اخیر عوامل چندی دست به دست هم داده اند و تشکیل خانواده و پایدار ماندن آن و رضایت زناشویی را با چالش های زیادی روبرو کرده-اند. تصمیم¬گیری درباره مقوله ی ازدواج در جامعه در حال گذار ما با پیچیدگی های مواجه است که تغییر در مبانی ازدواج از آن جمله به شمار می آید.
   سه دهه¬ی پیش غالب ازدواج ها با مبانی سنتی اجتماعی، اقتصادی، جنسی صورت می گرفت، وقتی پسری پیشنهاد ازدواج خود را با خانواده دختری مطرح می کرد، و خانواده دختر ویژگی هایی چون اصالت خانوادگی و سلامت خانوادگی او را بررسی می کردند پسر جواب مثبت دریافت می کرد، پسران نیز در روند همسرگزینی معیارهای مشابه را در نظر می گرفتند. اما فرایند خواستگاری امروز با تغییراتی مواجه شده. پیچیدگی های جامعه در حال گذار ما باعث شده مبانی ازدواج ابعاد جدیدی بیاید، مبانی هویتی، شناختی، عاطفی ابعاد نسبتا جدیدی است که در دهه های اخیر ازدواج ها با هدف محقق کردن آنها صورت می گیرند. به این ترتیب در ازدواج های مدرن، معیارهای فردی هم با همان اهمیت و چه بسا پررنگ تر از معیارهای خانوادگی بررسی می شوند و سپری کردن دوران شناخت چند ماهه ای را ضروری می سازند. 
  از دیگر تفاوت های ازدواج های سنتی و مدرن، باید به تفاوت در نقش "زن" اشاره کرد، زنان در مقایسه با دهه-های پیشین نقش های اجتماعی جدی تری را بر عهده گرفته و از حقوق بیشتری (در مقابل تکالیف خود) برخوردارند. کوتاه سخن اینکه، اگر در فصل تصمیم گیری در مورد ازدواج و انتخاب همسر هستیم باید ابتدا مبانی ازدواج خود را انتخاب کرده و به ملزومات و اقتضائات انتخاب خود بیندیشیم. در این راستا به بعضی از اشتباهات رایجی می پردازیم که آقایان در انتخاب همسر و طی کردن فرایند شناخت پیش از ازدواج، در معرض آنها قرار می گیرند. 
  1.    انتخاب همسر با مبانی مدرن، انتظارات سنتی در زندگی مشترک! اگر در انتخاب همسر بیشتر به سمت معیارهای مدرن گرایش دارید، بطور مثال به نقش اجتماعی- اقتصادی و شاغل بودن شریک زندگی خود فکر می کنید باید توجه داشته باشید که انتظارات خود (برای زندگی مشترک) را نیز با این معیارها تطبیق دهید، برای مثال فرض کنید دختری را انتخاب کرده اید که از نقش اقتصادی پررنگی برخوردار است و مثلا در سمت ریاست بانک مشغول به کار است، توجه کنید که انتخاب همسری با این شرایط اقتضائاتی را به همراه دارد، از جمله محدودیت¬های سپری کردن ساعات در خانه و امور خانه داری. 
  2.    باورهای عامیانه در مورد انتخاب همسر با سن بسیار پایین: انتخاب دختری بسیار کم سن و سال با تصور اینکه به عنوان همسر او _به بیان عامیانه_ او را تربیت کنیم! و در طول زمان از او همسری شبیه به معیارهای خود بسازیم. با توجه به مقدمه ای که ذکر شد زنان از جایگاه های متفاوتی نسبت به گذشته برخوردار شده اند و در ازدواج های مدرن ضرورت دارد در انتخاب همسر به هویت کنونی طرف مقابل¬مان اندیشیده و عدم تناسب ها در مسایل کلی، را جدی بگیریم. 
  3.    در دام انگیزه ها و محرک های غلط برای ازدواج نیفتید: به عنوان مثال صرفا بخاطر فشار خانواده و اجتماع، برای التیام رابطه ی شکست خورده خود، برطرف کردن نیاز جنسی به تنهایی، و احساس گناه نسبت به دختری که برای شناخت اولیه با او وارد تعامل شده اید اما تناسب و کفویت لازم بین شما وجود نداشته و صرفا بخاطر دلبستگی ای که در او ایجاد شده تصمیم به ازدواج با وی گرفته اید.
  4.    در دام اشتباهات شایع مربوط به دوران شناخت نیفتید: یکی از اشتباهات رایج پسران در دوران شناخت، تصمیم¬گیری به عقد عجولانه بخاطر تمرکز بیش از حد بر زیبایی طرف مقابل و در نظر گرفتن ملاک های جنسی به تنهایی است. برقراری رابطه ی جنسی در این دوران نیز از اشتباهات رایج در این مورد است، صرفنظر از ملاحظات اخلاقی و شرعی، این مسیله باعث می شود طرفین (در صورت مشخص شدن عدم کفویت) نتوانند براحتی از هم جدا شوند، علاوه بر این، در نظر داشته باشید که رابطه ی جنسی در دختران برخلاف پسران بیشتر جنبه ی عاطفی دارد تا فیزیولوژیک و به همین علت، می تواند آسیب عاطفی عمیقی در دختران ایجاد ¬کند.

  منابع:
  سخنرانی دکتر بهرام جوکار با عنوان "پارادایم¬های ازدواج سنتی و مدرن" در تالار حکمت دانشگاه شیراز، 7 ام دیماه 93.

  انصراف از نظر