دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  بازگویی روابط پیش از ازدواج( در دوران آشنایی و نامزدی)

  یکی از سؤالاتی که در کلاس های آموزشی یا جلسات مشاوره
  (البته بیشتر توسط خانم ها) پرسیده می شه اینه که « آیا لازمه همه گذشته مون رو با خواستگار یا نامزدمون در میون بذاریم یا نه؟»

  در پاسخ بهتره بدونید یکی از معیارهای اصلی آقایون در انتخاب همسر، اهل رابطه نبودن دختره و قریب به اتفاق اونها ترجیح میدن با دختری ازدواج کنن که تا حالا با کسی رابطه دوستی نداشته ( حتی اگه خودشون اهل رابطه باشن).
  حالا ممکنه بگید پس تکلیف کسایی که قبلا تو رابطه بودن چی می شه؟
  اگه از همون ابتدا صادقانه همه چی رو توضیح بدهند که ممکنه رابطه به هم بریزه و اگر هم پنهان کاری بکنن ممکنه  نامزدشون بعدا از طریقی متوجه بشه و همین مسأله باعث کدورت و بدبینی و حتی جدایی بشه.
  برای پاسخ دادن به این سؤال باید به این نکته توجه کنید که روابط قبلی شما در زندگی فعلی تون چه قدر تأثیر  داشته؟
  پس می تونیم سه حالت رو در نظر بگیریم؛

  حالت اول وقتی اتفاق می افته که شما رابطه جنسی آسیب زا رو تجربه کرده باشین؛ این موضوع از اهمیت زیادی برخورداره و نمی شه به راحتی از کنارش گذشت. بنابراین بهتره در همون جلسات اولیه آشنایی، تکلیف این مسأله روشن بشه که آقا میتونه باهاش کنار بیاد یا نه. برای اینکه موضوع رو‌مطرح کنید بهتره ابتدا به صورت غیرمستقیم نظرایشون رو جویا بشید.
  مثلا بگید« این مسأله چه قدر برات مهمه؟». اگه تکلیف این مسأله رو همین جا روشن کنید خیلی بهتر از اینه که بعد از عقد یا ازدواج بخواید باهاش روبرو بشید.

  حالت دوم وقتیه که شما رابطه جنسی نداشتید ولی تو ذهنتون هنوز با این موضوع کنار نیومدین. این مسأله باعث می شه که شما از لحاظ روحی آمادگی پذیرش و شروع یه رابطه جدید رو نداشته باشین. بنابراین بهتره هر چه زودتر با کمک یک مشاور فرایند سوگ عشق رو به پایان برسونین و زخم های قلبتون رو التیام بدین و بعد از بهبودی، رابطه جدید رو شروع کنین( این مسأله در مورد آقایون هم صدق می کنه).

  و ‌بالاخره حالت سوم وقتی اتفاق می افته که موضوع از نظر شما تمام شده. در این حالت شما آمادگی شروع رابطه جدید رو دارین ولی تصمیم گیری درباره افشاء یا عدم افشاگری بسته به شرایط متغیره. اگه نامزدتون چیزی  از گذشته شما نپرسید و از طرفی شما هم مطمئن بودین که هیچ وقت این موضوع برملا نمی شه، لازم نیست چیزی درموردش بگید و فقط کافیه در خلوت خودتون به درگاه خداوند توبه کنین. ولی اگه گذشته شما خیلی برای ایشون مهم باشه و در ضمن احتمال لو رفتن قضیه هم وجود داشته باشه، نیازی نیست دروغ بگین ( البته قرار هم نیست همه چیز رو با جزئیاتش تعریف کنین).

  فقط کافیه به صورت سربسته و غیر مستقیم با پرسیدن اینکه « دونستن این موضوع چه قدر برات مهمه؟» نظرشون رو جویا بشین و اگه باز هم اصرار کرد به صورت کلی و البته سربسته موضوع رو مطرح کنین و در ضمن تأکید کنین که این مسأله از نظر شما تمام شده هست و دیگه حتی بهش فکر هم نمی کنین. حسن این کار اینه که اگر احیانا روزی رابطه شما برملا بشه حداقل صداقت شما زیر سؤال نرفته.
   این مسأله در مورد آقایون هم صادقه، بنابراین اگه احیانا در گذشته مرتکب اشتباهی شدین که احتمال داره در زندگی آینده شما اثر گذار باشه بهتره در همون جلسات اول صادقانه به اشتباهتون اعتراف کنید و قول بدید که دیگه این کار تکرار نمی شه.

  نکته ای که باید خدمت زوجین عزیز عرض کنم اینه که بعد از عقد یا ازدواج هرگز سعی نکنین درمورد گذشته های همسرتون کنکاش کنید. پرداختن به این مسأله هیچ دردی رو دوا نمی کنه و فقط باعث لطمه زدن به اعتماد زوجین می شه و سردی رابطه رو به همراه خواهد داشت.
  خداوند نیز در سوره مائده آیه ۱۰۱ می فرمایند: « ای مؤمنان! از چیزهایی پرس و جو نکنید که چون بر شما آشکار شود، شما را اندوهگین سازد».

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر