دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  بیماری مقاربتی یا آمیزشی

  بیماری‌های آمیزشی یا عفونتهای منتقله آمیزشی، نامی کلی برای بیماریهایگوناگونی است که از طریق انواع روش‌های آمیزش جنسی(آمیزش جنسی دهانی، مهبلی، مقعدی)انتقال پیدا می‌کنند. برخی از این بیماریها از روشهای غیر جنسی نیز منتقل می‌شوند، از طریق سوزن مشترک در معتادان به مواد مخدر تزریقی و یا در زایمان و شیردهی. برخی از این بیماری‌ها علایم و نشانه دارند و برخی نشانه‌ای نداشته و مدتی نهفته می‌مانند اما به دیگران منتقل می‌شوند.
  شیوع بالای بیماری های آمیزشی به این صورت است که سالانه حدود 340 میلیون مورد ابتلا به بیماری آمیزشی در جهان اتفاق می افتد . این بیماریها را براساس عامل بیماری زا می‌توان اینگونه طبقه بندی کرد؛
  ۱.عفونتهای باکتریایی(سوزاک،شانکروئید،سیفیلیس،کلامیدیازیس)
  2. عفونتهای ویروسی(تبخال دستگاه تناسلی، زگیل تناسلی، وهپاتیت ب و ...)
  3. عفونتهای قارچی.
  آیا بیماری های مقاربتی فقط شامل زنان است یا مردان را نیز در بر می گیرد؟
  نه، هم مرد و هم زن مبتلا می شوند که درصد خطر بین زنان بیشتر است. زنان به دلیل آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی خطر انتقال و ابتلا به بیماری آمیزشی در آنان بیشتر است به دلیل اینکه نزدیکی انجام می شود و ترشحات منی زمان زیادتری در اندام تناسلی باقی می ماند و همین ماندگاری باعث می شود که خطر ابتلا برای زنان بیشتر شود.
  چه عواملی خطر آلودگی را افزایش می دهند؟
  1.      شرکای جنسی متعدد.
  2.      تکرار تماس های مشکوک.
  3.      وجود یا ایجاد زخم و خراش در زمان تماس جنسی.
  4.      تماس جنسی در زمان قاعدگی.
  5.      عدم استفاده از محافظ( کاندوم).
  زوجین اگر چه علائم و نشانه هایی را دیدند باید به پزشک مراجعه کنند؟
  1.      ترشح غیرطبیعی : در خانم ها شایع ترین علائم، ترشحات واژینال دستگاه تناسلی است البته باید بدانیم که زنان به صورت طبیعی و فیزیولوژی در دوره ای که تخمک گذاری صورت می گیرد مقداری ترشحات واژینال دارند. ولی آن ترشحات شفاف است و بو و خارش ندارد. ترشحاتی که ما می گوییم نشانه بیماری آمیزشی است ترشحاتی است که زن تمام مدت دارد و ترشحات که قوام غلیظ دارد و بوی بد دارد و همراه ترشحات سوزش و خارش دارد. رنگ های سفید عفونت قارچی، رنگ زرد عفونت تریکومونایی است . رنگ متمایل به سبز عفونت باکتریایی می تواند باشد. ترشح طبیعی شفاف و در اصل بی رنگ است.
  در آقایان هم ترشح از مجرا یکی دیگر از علائم بیماری آمیزشی است . سوزش هنگام ادرار یکی دیگر از علائم بیماری آمیزشی می تواند در آقایان باشد.( ترشح+ سوزش+ درد.)
  2.      زخم در ناحیه دستگاه تناسلی می تواند جزء علائم بیماری زا باشد این زخم می تواند به دو صورت باشد. تاولی و آبدار باشد مثل تبخال دستگاه تناسلی. یا به صورت ضایعات برجسته و زگیل باشد که آن هم جز بیماری های مقاربتی هست.
  3.      درد قسمت تحتانی شکم به همراه یکی از علایم فوق در زن.
  4.      تورم بیضه
  5.      تورم، قرمزی و ترشح چشم نوزاد(به دلیل عفونت مادر).
  آیا بیماری های آمیزشی درمان پذیرند؟
  اغلب بیماری های آمیزشی درمان پذیرند. ممکن است همسر یا شریک جنسی شما در حالی که علامتی از بیماری ندارد آلوده شده باشد. بنابراین با توجه به نظر پزشک، ضرورت دارد همسر شما نیز هم زمان تحت درمان قرار گیرد. در غیر این صورت احتمال دارد آلودگی مجددأ به شما سرایت کند. دوره درمان را کامل کنید. در طی دوره درمان از تماس جنسی پرهیز کنید و یااز کاندوم استفاده نمایید.
  آیا بیماری مقاربتی از طریق رابطه دهانی منتقل می شود؟
  بیماری مقاربتی یعنی تماس مستقیم با ترشحات جنسی. در ارتباط جنسی مقعدی خطر ابتلا به بیماریهای مقاربتی بیشتر است. به دلیل اینکه مقعد هم مخاطش شکننده است و ارتباط جنسی با ضربه و فشار همراه است. و خراش هایی ممکن است ایجاد شود.ارتباط جنسی دهانی نیز می تواند بیماری مقاربتی را افزایش دهد چون ترشحات جنسی با مخاط دهان و لب در ارتباط است.بنابراین بیشتر خطر:1. مقعدی است به دلیل ضربه و خراش. 2. ارتباط واژینال. 3. دهانی کم تر است اما وجود دارد.
  توصیه شما به زوجین در ارتباط با بیماری های مقاربتی:
  1.      مطمئن ترین راه پیشگیری، نداشتن رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده است.
  2.      استفاده درست از کاندوم احتمال آلودگی را کم می کند.
  3.      در صورت مواجهه باهریک از عوامل نام برده هرچه سریع تر به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری تماس بگیرید.
  فعالیت جنسی(ایمن) عبارت است از عدم مبادله مایع جنسی مرد و زن بایکدیگر از طریق استفاده درست از کاندوم.
  نویسنده: خانم دکتر کازرونی

  انصراف از نظر