دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  تعریف و قدردانی از همسر

  هر انسانی در هر سن و سالی که باشد، زمانی که از او تعریف می شود و مورد قدردانی قرار می گیرد، احساس محبت، مورد توجه بودن و ارزشمندی می کند و به فردی که او را مورد لطف قرار داده، احساس نزدیکی و علاقه بیشتری می کند.

  مسلما در رابطه زن و شوهری که از لحاظ عاطفی نزدیکترین ارتباط انسانی است، توجه به این مساله اهمیت داشته و بر کیفیت رابطه زناشویی و تحکیم بنیان خانواده بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

  برخی همسران به اشتباه گمان می کنند که طرف مقابل اگر برای زندگی مشترک کاری می کند، وظیفه خود را انجام داده است و نیازی به قدردانی و تعریف نیست اما غافل از اینکه وقتی انجام عمل و رفتاری از سر محبت، وظیفه قلمداد می گردد به مرور انگیزه فرد را در انجام آن عمل کاهش داده و رابطه را به سردی می کشاند.

  در تعریف و قدردانی از همسر خود لازم است به چند نکته دقت کنید

  سعی کنید هر روز از خصلتی، رفتاری، عملی و حتی بخشی از ظاهر او تعریف کنید.
  دقت کنید که تعریف های شما واقعی و صادقانه باشد و از دلتان برآید تا بر دل همسرتان هم بنشیند.
  سطح تعریف و قدردانی خود را با واقعیت تنظیم کنید یعنی برای یک کار در سطح معمولی، قدردانی و تعریف شما نه بسیار زیاد (انتقال احساس غلو) و نه کم (انتقال احساس کم اهمیتی) باشد.

  قدردانی می تواند غیرکلامی باشد مانند نگاه مهربانانه یا نوشتن نامه پر از مهر و محبت
  قدردانی و تعریف را در مقابل فرزندان و خانواده خود خصوصا پدر و مادرتان هم انجام دهید تا احساس ارزشمندی بیشتری را به همسرتان منتقل کنید.

  با نمره دهی به سوالات زیر، میزان موفقیت خود در تعریف و قدردانی از همسرتان را ارزیابی کنید. در پاسخ به هر سوال به خود از ۱ (هیچ وقت) تا ۵ (همیشه) نمره بدهید.

  1 - آیا از همسرتان به خاطر کارهایی که برای شما انجام می دهد (از قبیل دادن یک فنجان چای، آماده کردن بشقاب میوه برای شما و ...) تشکر می کنید؟

  2 - آیا هر زمانی که همسرتان از سرکار برمی گردد از او سوال می کنید روزش چگونه گذشت و به پاسخ او گوش می دهید؟
  3 - آیا سر میز غذا قبل از جمع کردن سفره از او می پرسید که میل دارد غذای بیشتری بخورد، یا قبل از اینکه باقیمانده غذا را برای خودتان بکشید به او هم تعارف کنید؟

  4 - اگر متوجه شدید که همسر شما روز سختی داشته، آیا سعی می کنید به او توجه بیشتری کنید؟
  5 - آیا از همسرتان به خاطر اینکه برای رضایت شما از خودگذشتگی می کند قدردانی می کنید؟

  6 - آیا وقتی که همسرتان به خانه می آید شما کاری را که مشغول انجامش هستید (مثلا صحبت تلفنی، خواندن کتاب و ...) را متوقف می کنید که از او به گرمی استقبال کنید؟
  7 - آیا سعی می کنید در کارهایی که همسرتان علاقه مند است با او همراه شوید ولو خودتان علاقه چندانی نداشته باشید (مانند پیاده روی، سینما و ...)؟

  8 - آیا فقط برای نشان دادن محبت خود، بعضی کارها که قرار شده همسرتان انجام بدهد را انجام می دهید (مثلا تمیز کردن خانه، خرید مواد غذایی و ...)؟

  9 - آیا وقتی اقوام همسرتان میهمان شما هستند، سعی می کنید با آنها با خوشرویی برخورد کنید؟

  10 - آیا سعی می کنید سر ساعت معینی خانه باشید؟

  نمره های تان را جمع کنید.
  نمره بین ۱۰ تا ۲۰ ⬅️ باید بیشتر به فکر همسرتان باشید.
  نمره بین ۲۱ تا ۳۰ ⬅️ نسبتا خوب عمل می کنید.
  نمره بین ۳۱ تا ۴۰ ⬅️ کار شما خوب است و ادامه دهید.
  نمره بین ۴۱ تا ۵۰ ⬅️ کار شما عالی است. پس در مورد خود احساس خوبی داشته باشید.

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر