دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  تناسب در ازدواج

  شکی نیست که زن و شوهر در صورتی می‌توانند زندگی بهتری در کنار هم داشته باشند که افکار، اعتقادات، اخلاقیات، اعمال، رفتار، علائق و سلائق همدیگر را بپسندند. زیرا افراد افکار، اعمال، علائق و سلائق خودشان را درست می‌دانند و وقتی فردی را شبیه خودشان می‌بینند احساس رضایت می‌کنند؛ چون مطلب خلافی نمی‌بینند که آرامششان را به هم بزند و از آن ناراحت شوند.

  به همین خاطر، گفته می‌شود هرچقدر تناسب طرفین از جنبه های مختلف بیشتر باشد برای هم مناسب ترند.

  به طور کل تناسب ها را به دو سطح عمومی و خصوصی می توان تقسیم بندی کرد.

  جنبه عمومی شامل بررسی تناسب ها در زمینه های خانوادگی، فرهنگی، اعتقادی، اقتصادی- اجتماعی، شخصیتی و تحصیلی است که چنانچه این تناسب ها وجود داشت و اختلاف فاحشی مشاهده نشد افراد می توانند به دوران آشنایی ورود پیدا کنند تا در این فرصت آشنایی به بررسی جنبه خصوصی تناسب ها بپردازند.

  جنبه اختصاصی نیز مواردی است که در افراد مختلف متفاوت می باشد به گونه‌ای ‌که ممکن است یک فکر یا عمل یا سلیقه برای فردی درست یا مهم و در نزد فرد دیگری نادرست یا بی‌اهمیت باشد. به عنوان مثال ممکن است نمازخوان بودن برای یکی خیلی مهم باشد؛ اما برای فرد دیگری فرقی نکند یا اهمیت چندانی نداشته باشد، یا یکی به مشورت خیلی اهمیت دهد؛ اما دیگری اهل مشورت نباشد یا خیلی به آن اهمیت ندهد.

  ⬅️پس در بررسی اختصاصی تناسب ها، این خود افراد هستند که عقاید، رفتار و اخلاق همدیگر را بررسی می کنند تا ببینند که چه مقدار از مواردی که لازم می‌دانند و به آن اهمیت می‌دهند در فرد مقابل وجود دارد.

  ⁉️ممکن است بپرسید که بررسی تمام موارد ریز فکری، عملی و اخلاقی طرف مقابل کار سختی است. جوابش این است که:

  1⃣ اگر از مشاوره کمک بگیرید خیلی زودتر به نتیجه می‌رسید. به گونه ای که گاهی آن چیزی که شما با صرف زمان نسبتا طولانی ممکن است به آن برسید، توسط مشاور با بررسی کوتاه مدتی تشخیص داده می‌شود.

  2⃣ اصلاً بررسی تمام موارد از ریز و درشت لازم نیست؛ چون آنچه لازم است بررسی موارد مهمی است که جزو اولویت های اول و بسیار مهم شما محسوب می گردد و نمی‌توانید از آن بگذرید. بررسی بقیه موارد که اهمیت چندان ندارد، لزوم چندانی ندارد و اگر چند مورد هم از قلم افتاد اشکالی ایجاد نمی‌کند چون انسان اگر بخواهد زندگی خوبی داشته باشد باید بنا را بر انعطاف پذیری و سازگاری بگذارد و بداند که هیچ کس بی‌عیب نیست.

  پس تلاش کنید شبیه ترین فرد به خود را از لحاظ معیارهای اصلی انتخاب کنید و تفاوت ها را در ملاک های جزیی بپذیرید.

  اما جنبه عمومی تناسب ها که در ابتدای امر باید مورد بررسی قرار گیرد تا بر ما آشکار گردد که آیا می توانیم به دوران آشنایی و بررسی جنبه های خصوصی ورود پیدا کنیم یا خیر را ان شاء الله در هفته آینده عنوان خواهم کرد.
  پایدار باشید...

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر