دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  حاضر جوابی همسرم

  سلام، من با خانمم عقد کردم و نزدیک عروسیمون هست ولی تند مزاجه و حاضر جوابه و این کارش منو عذاب میده. هر چی بهش میگم منطقی برخورد کن و در حرف زدن تأمل کن، میگه چشم و انجام نمیده.

  پاسخ

  با سلام خدمت شما دوست گرامی؛
  یکی از مسائلی که رابطه زناشویی رو به هم می ریزه حاضر جوابی و تندخویی همسر هست.
  زوج حاضر جواب خواسته یا ناخواسته به دنبال مدیریت کردن رابطه هست.
  این رفتار ادامه روندی هست که فرد از دوران مجردی و در جمع دوستان و خانواده خودش یاد گرفته و فکر می کنه زندگی زوجی هم یک میدان مسابقه هست که باید حتما در اون برنده شد. فرد حاضر جواب در جمع دوستانه لجبازی و حاضرجواب بوده و فکر می کنه بعد از ازدواج هم باید همون شیوه رو ادامه بده، در صورتیکه این رفتارها فقط باعث کمرنگ شدن صمیمیت و عشق و محبت در رابطه زوجین می شه. افراد حاضر جواب مهارت های برقراری ارتباط صحیح رو نمی دونند و موقعی که رابطه شون دچار تنش می شه فکر می کنند حقشون ضایع شده و همین مسأله باعث می شه با روش های ناصحیح خشم خودشون رو ابراز کنند.
  این افراد دو ویژگی دارند؛ اول اینکه بایدها و نبایدهای غیرمنطقی دارند.
  دوم اینکه می خواهند با سرزنش کردن دیگران و قشقرق راه انداختن نظرشون رو تحمیل کنند. ریشه این مشکلات به ضعف در مهارت کنترل خشم و کنترل هیجان بر می گرده و باید به اونها کمک کرد تا با روش های صحیح، خشم و هیجانشون رو ‌کنترل کرده، نارضایتیشون رو ابراز کنند.
  انجام راهکارهای زیر می تونه مفید باشه؛
  ۱- سعی کنید در یک موقعیت مناسب با همسرتون در مورد دلایل برخوردهای تکانشی ایشون صحبت کنید.اگر همسرتون فقط چند روز در ماه این مشکل رو داره احتمالا تغییرات هرمونی بدنش باعث شده تند مزاج بشه و دست خودش نیست و شما باید ملاحظه حالش رو بکنید.
  ۲- در مواقعی که همسرتون تکانشی برخورد می کنه به جای اینکه سریع واکنش نشون بدید، سعی کنید قدری صبور باشید و با متانت و در زمان مناسب پاسخی شایسته بدید. ما معمولا عادت داریم در برابر محرک ها خیلی سریع واکنش نشون بدیم. حالا هر چه قدر این واکنش سریع تر باشه به احتمال زیاد ناپخته تر هم خواهد بود. بنابراین بهتره قدری درنگ کنید و با یک تنفس عمیق یا با استفاده از تکنیک های حواسپرتی (مثل شمارش معکوس از ۱۰ تا ۱) به مغزتون این فرصت رو بدید که روی گزینه های بهتر تمرکز کنه تا پاسخی مناسب به ذهنتون برسه.
  ۳- اگر حق با همسرتون بود سعی کنید به جای لجبازی واقعیت رو بپذیرید و عذرخواهی کنید.
  ۴-  قلقک عشقتون رو شارژ کنید؛ طی یک گفتگوی صمیمانه از همسرتون بپرسید: «دوست داری چه طوری باشم؟» و تلاش کنید خواسته هاشو عملی کنید. شنیدن صحبت های همسر باعث ایجاد صمیمیت بیشتر می شه.
  ۵- با فراگیری مهارت های ارتباط مؤثر همچنین مهارت حل مسأله سعی کنید رابطه تون رو غنی کنید.
  ۶- به همسرتون بگید: «وقتی آروم تری دوست داشتنی تر و جذاب تری و من دوست دارم این حالتت رو... این باعث می شه عشقمون پایدارتر بشه».
  ۷-از همسرتون بخواهید برای بهبود هر چه بیشتر زندگیتون شما رو در جلسه مشاوره همراهی کنه تا مشکلات ارتباطی تون رو در جلسه مشاوره تصحیح کنید.
  یادتون باشه رفتارهایی که به صورت عادت در اومده رو نمی شه یک شبه تغییر داد و نیاز به صبر و بردباری داره. این تغییرات باید تدریجی، آگاهانه و با میل و رغبت انجام بگیره. مطالعه کتاب ۱۰ گام تا عزت نفس از دیوید برنز (نشر دانژه) به شما توصیه می شه.

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر