دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  ♨️زگیل تناسلی چیست؟

  زگیل های تناسلی زائده های کوچکی هستند که ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوند. عامل اینست که از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به بیماری ویروس پاپیلومای (human papillomm vir) می باشد
  و اغلب از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود.

  از آلوده شدن به ویروس تا ظهور علائم چقدر طول میکشد؟
  هفته ها تا ماهها و گاهی نیز سالها. حتی در بعضی از افراد ممکن است در ارتباط جنسی با فرد به ظاهر سالم این بیماری منتقل گردد و یکی از دلایل انتشار بیماری همین امر می باشد.

  علائم بیماری چیست؟
  زگیل های تناسلی به صورت برجستگی های کوچک تا متوسط گوشتی به رنگ پوست یا کمرنگ تر و یا پر رنگ تر روی سطح خارجی فرج یا دیواره های داخلی واژن و نیز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم (سرویکس) رشد میکنند.
  در آقایان ممکن است در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند سطح آنها ممکن است صاف و یا کمی زبر باشد. گاهی ممکن است به هم پیوند بخورند و ضایعات بزرگ گل کلمی تشکیل دهند.

  زگیل تناسلی چقدر شایع است؟
  زگیلهای تناسلی از شایع ترین عفونت های آمیزشی به شمار میرود. تخمین زده میشود که 660میلیون نفر در جهان مبتلا به شایع تناسلی هستند و متاسفانه این بیماری در ایران نیز به سرعت در حال HPVترین عفونت ویروسی مجاری تناسلی یعنی عفونتهای انتشار است بطوریکه رئیس انجمن سرطانهای زنان ایران از بروز یک بیماری ویروسی آمیزشی در شهر تهران خبر داده و گفته این بیماری ویروسی زگیل تناسلی هست.
  گفته می شود تا 11%زنان جوان ایرانی دارای زگیل تناسلی می باشند.

  زگیل تناسلی چقدر مسری است و احتمال انتقال آن چقدر است؟
  زگیل تناسلی بسیار مسری می باشد احتمال ابتلا به زگیل تناسلی تنها با یک بار ارتباط جنسی با فرد دارای زگیل تناسلی 60% می باشد  و معمولا در حدود 65% افرادی که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی هستند ارتباط جنسی دارند در مدت 3ماه مبتلا خواهند شد.

  آیا برای انتقال بیماری دخول واژنی یا مقعدی لازم است؟
  متاسفانه زگیل تناسلی بدون داشتن رابطه واژنی و مقعدی حتی با تماس سطحی پوست ناحیه تناسلی نیز می تواند منتقل گردد.

  آیا تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی است؟
  خیر. به ندرت از طریق اپیلاسیون سونای بخار و حوله آلوده همچنین از مادر آلوده به نوزاد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است. ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است.

  آیا زگیل تناسلی همیشه علامت دار هست؟
  خیر، یعنی ممکن است در ظاهر فرد علائمی نداشته باشد ولی ویروس عامل زگیل تناسلی را بدون هیچ علامتی دفع  کند. در خانمها نیز ممکن است زگیل در قسمت داخلی دستگاه تناسلی باشد و گاهی با خون ریزی خود را نشان دهد.

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر