دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  مرز بندی و اهمیت آن در زندگی مشترک (قسمت اول)

  یکی از شکایت هایی که در مشاوره های زوجی زیاد با اون مواجه هستیم اینه که زوجین از دست #مداخلات خانواده های همدیگه به ستوه اومدن، یا عنوان می کنن:خانواده همسرم مدام تو زندگیمون دخالت می کنند یا همسرم هر اتفاقی که بینمون می افته رو خیلی زود می ذاره کف دست مادرش و... و هدفشون از اومدن به جلسه مشاوره پیدا کردن راهی هست برای خروج از این بن بست.
  در پاسخ به این پدیده که اتفاقا شیوع زیادی هم داره، بهتره اول یه چیزایی رو با هم مرور کنیم؛
  همونطور که قبلا هم عنوان کردم برای داشتن یک زندگی  موفق باید یکسری ویژگی ها و شرایطی در ما وجود داشته باشه. یکی از این ویژگی ها دارا بودن استقلال عاطفی از خانواده اصلی هست. بعضا دیده می شه که زوجین قبل از اینکه به استقلال عاطفی دست پیدا کنند ازدواج می کنند و این ازدواج زود هنگام احتمالا با آسیب ها و مداخلاتی همراهه.

  این آسیب ها به خاطر وابستگی همسران به خانواده هاشونه که حتی ممنکه دوطرفه هم باشه. یعنی علاوه بر اینکه همسر به خانواده وابسته هست، خانواده هم متقابلا وابستگی عمیقی به فرزند داره. در چنین مواقعی کار کمی گره می خوره و مرزبندی در زندگی نوپا با مشکل روبه رو می شه.مرز یا حریم به دیوارهای فرضی گفته می شه که افراد برای مستقل شدن به اون نیاز دارن.نبود مرز و حریم در زندگی مشترک باعث بروز آشفتگی ها و بعضا دخالت های ناخواسته ای می شه که بنیان خانواده نوپا رو تهدید می کنه( مثل وقتی که یه ماشین دو تا راننده داشته باشه و در آن واحد هر دو راننده بخوان هدایت خودرو رو بر عهده بگیرن که احتمالا خودرو دچار سانحه میشه).

  پس داشتن مرز و حریم جزء ملزومات یک زندگی مشترکه. حالا برای ایجاد یک مرز مناسب چه کارهایی باید انجام داد؟ در زیر چند راهکار رو باهم مرور می کنیم:
  1⃣⬅️با همسرتون صحبت کنید؛ سعی کنید ضمن شنیدن دغدغه های اون خیلی ملایم و به دور از تنش درباره اهمیت مرزبندی در زندگی حرف بزنید و از آسیب های زندگی بدون مرز بگید. به همسرتون بگید زندگی بدون مرز مثل زندگی کردن توی یک اتاق شیشه ای هست. بگید که دوست دارید جزئیات زندگیتون فقط بین خودتون بمونه و به همسرتون هم قول بدید شما هم این اصل رو رعایت می کنید.

  2⃣⬅️اگر همسرتون اعتماد به نفس پایینی داره بهتره ضمن تقویت ویژگی های مثبت او و چشم پوشی از رفتارهای ناپخته ای که داره سعی کنید روحیه اعتماد به نفسش رو تقویت کنید.این مسأله در مورد مهارت های حل مسأله و تصمیم گیری هم می تونه مفید فایده واقع بشه.تکنیک حل مسأله به ما کمک می کنه که مشکلات رو از یک زاویه دیگه نگاه کنیم. تکنیک حل مسأله به ما یاد می ده که مشکل رو چه طور به مسأله تبدیل کنیم و بعد به دنبال راه حل هاش بگردیم و با انتخاب بهترین راه حل کم هزینه ترین و کم خطرترین راه رو انتخاب کنیم و بعد انجامش بدیم. شما می تونید با تشویق همسرتون روحیه خودباوری اونو تقویت کنید و اجازه بدید اون هم در تصمیمات زندگیتون نقش پررنگی داشته باشه. مطمئن باشید اگر شما هم بخواهید مثل والدین او اجازه مشارکت در تصمیمات رو به همسرتون ندید او هیچ وقت یاد نمی گیره که روی پای خودش بایسته.

  3⃣⬅️همواره با خانواده همسرتون با احترام رفتار کنید؛ شما با احترام گذاشتن به خانواده او در واقع ارزش و اعتبار خودتون رو نزد همسرتون بالا بردید.
  ادامه دارد...

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر