دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  مقاربت دردناک چیست؟

  مقاربت دردناک ( دیس پارونی  dyspareunia) چیست؟

  مقاربت دردناک :
  عبارت است از درد ناحیه ی تناسلی که قبل ، طی یا پس از مقاربت در صورت عدم ابتلا به واژینیسم ایجاد می‌شود .
  نشانه ها :
  1⃣⬅️احساس مکرر درد طی مقاربت ممکن است موجب ناراحتی ، رنجش ، اضطراب و مشکلات بین فردی همسران و در نهایت ، منجر به پرهیز از تماس جنسی شود . مقاربت دردناک ممکن است همیشگی، شرایطی یا اکتسابی باشد.
  علت ها :
  1⃣⬅️مقاربت دردناک، مشکلی روانی - فیزیولوژیک است .
  2⃣⬅️بیمارانی که نسبت به میل جنسی اظطراب دارند به دلیل باورهای ذهنی، احساس گناه، ترس از حامله شدن یا ابتلا به بیماری های مقاربتی، یا تجارب جنسی ناخوشایند قبلی ممکن است قادر به احساس آرامش در حین نزدیکی نباشند .

  3⃣⬅️درد حین تحریک دستگاه تناسلی خارجی در نتیجه حساسیت زیاد کلیتوریس است .
  4⃣⬅️ممکن است درد مدخل واژن در هنگام دخول، ناشی از وجود حلقهٔ بکارت سفت ، بافت جوشگاهی (اِسکار ) حاصل از ترمیم اپیزیوتومی ( برشی که در هنگام زایمان در ناحیهٔ میاندوراه زن داده می‌شود) ، ناهنجاری مولر ، التهاب واژن ( واژینیت ) ناشی از عوامل قارچی و میکروبی یا واژینیت های حاصل از مصرف اسپری ها و دوش های واژینال بدون نسخه و یا استفاده از وسایل جلوگیری  بارداری باشد .

  5⃣⬅️عفونت مهبلی ، شایع ترین علت مقاربت دردناک است که با موفقیت درمان می‌شود.
  6⃣⬅️التهاب مثانه، آسیب دیدگی مهبل، یبوست مزمن یا التهاب ناحیه مقعد ورکتوم می توانند موجب مقاربت دردناک شوند .


  7⃣⬅️اصطحکاک مهبل ناشی از برانگیختگی جنسی ناکافی می تواند موجب مقاربت دردناک شود که از طریق مشاوره با زوجین و آموزش آماده سازی قبل از مقاربت به منظور لغزنده شدن کافی مهبل قابل درمان است . استفاده از مواد لغزنده کنندهٔ محلول در آب ( مثل آستروگلاید ) مفید است. درمان تحلیل رفتگی( آتروفی) مهبلی ناشی از کاهش ترشح استروژن دوران یائسگی و شیردهی با جایگزینی استروژن سیستمیک یا مهبلی امکان پذیر است .

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر