دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  چطور همسرم رو تشویق کنم دست از شلختگی برداره؟ (بیشتر خانم ها بخوانند)

  یکی از سؤالاتی که در کلاس ها و جلسات مشاوره پرسیده می شه اینه که « چطور شوهرم رو تشویق کنم دست از شلختگی برداره؟»
  در پاسخ به این سؤال ابتدا به چند نکته اشاره می کنم؛
  اول اینکه؛ شلختگی یک عادت نامطلوبه که معمولا ریشه در دوران کودکی فرد داره، بنابراین نمی شه انتظار داشت یک شبه از بین بره و اصلاح اون نیاز به صبر وحوصله داره.
  دوم اینکه؛ اگر چه این مشکل بیشتر در بین آقایون دیده می شه ولی خانم هایی هم هستن که زندگی نامرتبی دارن و حتی بعضا به سر و وضع و بهداشت فردی خودشون هم نمیرسن. پس نمی شه گفت شلختگی خاص آقایونه. البته شاید دلیل بیشتر بودن این پدیده در بین آقایون مشغله فکری زیاد و حتی کل بین بودن اونا و عجله ای باشه که در رسیدن به نتیجه از خودشون نشون می دن، به همین دلیل هم ممکنه کم حوصله تر به نظر بیان.


  سوم اینکه، شلختگی درجه بندی داره؛ مثلا یکی ممکنه فقط به سر و وضع خودش نرسه ولی در امورات دیگه ش منظم باشه و یا برعکس یکی سر و وضع مرتبی داره ولی حال و‌حوصله جمع و ‌جور کردن ریخت و پاش های خودشو نداره. پس بهتره حساسیتتون رو متناسب با شدت مسئله تنظیم کنین.
  چهارم اینکه، بیشتر افراد نامرتب خودشون قبول ندارن که شلخته هستن فکر می کنن کارشون رو درست انجام دادن و دقیقا موقعی به فکر چاره می افتن که با مشکلی برخورد می کنن.

  پنجم اینکه،همسرای شما هم دقیقا مثل خودتون نیازمند احترامن و از سرزنش شنیدن خوششون نمیاد پس بهتره به دنبال تغییر اساسی و بنیادی نگردین و اگه اندک تغییری رو حس کردین به جای کوبیدن نیمه خالی لیوان به سر اونا, با تقدیر و تشویق رفتارای خوب اونا رو تقویت کنین.
  ششم اینکه، به همسرتون یه نسخه شفاف، دقیق و عملیاتی بدین مثلا به جای اینکه بگین: « تو‌ کارای خونه بهم کمک کن» بگین:« میشه تا من ظرف ها رو می شورم شما هم این لباسا رو تا بزنین بذارین تو‌ کشو؟» 
  در هر صورت استفاده از راهکارهای زیر میتونه در بهبود شلختگی همسر شما تأثیر گذار باشه؛

  اولین مرحله در بهبود شلختگی اینه که همسرتون خودش از این وضع خسته بشه و در واقع خودش بخواد تغییر کنه. پس در عمل نمی تونین اونو مجبور کنین که تغییر کنه. برای اینکه بتونید همسرتون رو تشویق به این کار کنید بهتره از خودتون شروع کنید. مسلما اگه شما فرد مرتبی باشید همسرتون هم راحت تر با این موضوع کنار میاد.
  گام دوم اینه که تکلیف وسایل اضافی رو روشن کنید؛ مسلما هر چی دور و اطراف شما وسایل کمتری باشه، مرتب کردن اونها هم راحت تره. معمولا آقایون به خاطر دور اندیشی که دارن تمایلی به دور ریختن وسایل اضافی از خودشون نشون نمیدن و فکر می کنن شاید یه روز به درد بخوره. پس بهتره از همسرتون در مورد کاربرد وسایل اضافه و تلنبار شده سؤال کنید،

   مثلا بگید:« به نظرت این باطری خراب رو میشه تعمیرش کرد؟» و با سؤالاتی از این دست مجوز معدوم کردن وسایل بی مصرف و دست و پا گیر رو ازش بگیرید و تشویقش کنید از شر اونا خلاص بشه.
  سومین مرحله اینه که به جای نظارت کردن و یا گیر دادن خودتون هم آستین ها رو بالا بزنید و از همسرتون خواهش کنید تو مرتب کردن منزل به شما کمک کنه، حتی میتونید فایل های پراکنده صفحه نمایشگر رایانه رو ‌هم با هماهنگی همسرتون دسته بندی کنید.

  گام چهارم اینه که با هم قرار بذارید که هر کسی هر چی رو برداشت سر جاش بذاره و اگه یکی فراموش کرد دیگری خودش رو‌ملزم کنه که برش داره.
  پنجمین مرحله اینه که کارهای نیمه تمام رو با همسرتون روی کاغذ بیارید و با یه برنامه ریزی منظم اون کار ها رو در اولویت قرار بدید تا دغدغه ذهنی همسرتون رفع بشه.

  مسلما با انجام مراحل بالا می شه امیدوار بود که کم کم شلختگی از زندگی تون رخت بر ببنده.

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر