دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  چه طور با لجبازی همسرم کنار بیام؟ (قسمت دوم)

  در قسمت قبل در مورد این صحبت کردیم که لجبازی یک عادت ناپسنده که می تونه صمیمیت رو کم کنه و ما رو از همسرمون دور کنه. راهکار هایی رو هم  مرور کردیم ,گفتیم که بهتره تغییر رو از خودمون شروع کنیم. فاصله انداختن بین محرک و پاسخ هم راهکار دوم بود و اما راهکار سوم استفاده از #تکنیک خلع سلاح کردن هست.

  «تکنیک خلع سلاح کردن» ؛این تکنیک بیشتر در مواقعی استفاده می شه که رویکرد همسرمون طلبکارانه و حق به جانب هست و انتقادی. در چنین مواقعی مقابله به مثل کردن اصلا منطقی نیست. این تکنیک به ما یاد می دهد چه طور همسرمون رو آروم کنیم. برای اینکه این تکنیک رو درست اجرا کنیم ابتدا باید خوب به صحبت های او گوش کنیم و به جای #قضاوت کردن و یا پاسخ سریع و عجولانه، به دنبال حقایقی بگردیم که در صحبت های او نهفته هست. دونستن این موضوع که «هر کسی که از ما انتقاد می کنه همواره خودش رو محق می دونه» می تونه کمک بزرگی به فهم مسئله کنه.

  پس بهتره با شنیدن صحبت های همسرمون  و ایجاد حس همدلانه با او به این فکر کنیم که از ما چی می خواد و اصلا حال روحیش چه طوره؟ در گام بعد با دادن انعکاس لازم کار رو تسهیل کنیم. استفاده از جملاتی مثل « من بهت حق می دم که از دستم ناراحت باشی» یا « حق با تو هست، من زیاده روی کردم و...» دقیقا مثل آب روی آتش عمل می کنه و‌همسر لجباز رو از قله لجبازی می کشونه پایین!
  راهکار بعدی برای مقابله با لجبازی همسر، تقویت مهارت های ارتباط مؤثر هست؛ ما می تونیم با شناسایی به موقع خطاهای شناختی مثل، تفکر همه یا هیچ، تعمیم مبالغه آمیز، فیلتر ذهنی،

  بی توجهی به امر مثبت، نتیجه گیری شتاب زده، درشت نمایی و ریزبینی،استدلال احساسی، بایدها، برچسب زدن، سرزنش کردن و... در رفتارهامون و اصلاح اونا رابطه دلپیذیرتری رو با همسرمون تجربه کنیم.
  مطالعه کتاب حال خوب باهم از دیوید برنز ترجمه مهدی قراچه داغی، همچنین کمک گرفتن از یک مشاور باتجربه می تونه تأثیر زیادی در بهبود روابط زوجی تون داشته باشه.

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر