دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  چه طور عشق زنده به گور شده خود را فراموش کنیم؟ (قسمت اول)

  یکی از سؤالاتی که بعضا در کلاس های آموزشی و یا جلسات مشاوره توسط مراجعین که قبلا ازدواج ناموفقی داشتند مطرح می شه اینه که «چه طور می تونیم عشق زنده به گور شده خودمون رو فراموش کنیم؟»
  در پاسخ به این سؤال ذکر چند نکته رو لازم می دونم؛
  ⬅️اول اینکه؛ عشق یکی از قدرتمندترین هیجاناتی هست که بشر تاکنون تجربه کرده، بنابراین فراموش کردنش صرفا با سرکوبی یا نادیده گرفتن اون امکانپذیر نیست (مخصوصا اگه تجربه اول فرد باشه و یا جدایی تازه اتفاق افتاده باشه).
  ⬅️دوم اینکه؛ بعضا در رابطه دیده می شه که خانم و آقا خواهان قطع ارتباط هستن ولی بعد از مدتی با دیدن یه نشونه یا پالس مثبت از طرف مقابل دوباره عشقشون فوران می کنه و عملا خشم و‌ نفرتشون به عشقی آتشین بدل میشه. این مسئله ممکنه بارها تکرار بشه ودر واقع نشون دهنده اینه که عشق زنده به گور میشه ولی به این سادگی ها هم از بین نمیره و خطر این وجود داره که تو زندگی جدیدمون هم سر و کله ش پیدا بشه.

  ⬅️سوم اینکه؛ یکی از عواقب عشق زنده به گور شده، بی میلی افراد نسبت همسرگزینی هست.کسی که عشق زنده به گور شده ای رو با خودش حمل می کنه در روابط بعدی هم نمی تونه عمیقا عاشق کسی بشه و عشقش سطحیه و خیلی زود دچار تزلزل میشه حتی ممکنه زمینه خیانت رو برای خودش یا همسرش فراهم کنه. بنابراین تنها راه رهایی از عشق زنده به گور شده کشتن اونه! و اگه جرئت و جسارت روبرو شدن با این مسأله رو در خودمون ایجاد نکنیم هرگز نمی تونیم با عواقب اون کنار بیایم.

  ⬅️چهارم اینکه؛ مرگ عشق هم مثل هر مرگی مستلزم طی مراحل سوگواریه! (درست مثل وقتیکه عزیزی رو از دست میدیم و لازمه براش عزاداری کنیم). بنابراین می بایست قبل از شروع هر نوع رابطه جدیدی که به ازدواج ختم می شه این مراحل رو طی کنیم و حداقل ۶ ماه تا ۱ سال به خودمون زمان بدیم تا با مسئله کنار بیایم. در ضمن پیشنهاد می شه در این مسیر از همراهی یه مشاور کارکشته و دوستانی همدل بهره مند بشیم.

  سوگ عشق هم مثل سوگ فقدان شامل پنج مرحله هست و مواجه شدن با اون بستگی به این داره که در کدوم مرحله هستیم؛
  مرحله اول معروف به مرحله انکار هست. این مرحله در افرادی صدق می کنه که هنوز باور نکردن رابطه تموم شده و هنوز تکلیف خودشون رو‌نمی دونن، مخصوصا که هر از گاهی نشونه هایی از طرف می بینن و فکر می کنن ممکنه برگرده.
  مرحله دوم مرحله خشمه، ممکنه فرد از دست خودش و یا شریک سابقش و یا دیگران خشمگین باشه. این مرحله می تونه با سرزنش و عصبانیت و پرخاشگری همراه باشه.
  مرحله سوم معروف به مرحله اندوه هست. فرد در این مرحله ممکنه گریه و زاری راه بندازه و خاطرات سابقش رو مرور کنه.
  مرحله چهارم مرحله ایه که فرد دنبال مقصر می گرده. در این مرحله خودگویی های منفی خیلی شایع هست.
  و مرحله آخر هم پذیرش واقعیته.
  فرد در این مرحله مطمئن میشه که رابطه برای همیشه تمام شده.
  در قسمت بعد ان شاء الله مجموعه اقدامات عملی رو بررسی خواهیم کرد.
  ادامه دارد...

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر