دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  چگونه از اعتیاد به فضای مجازی رها بشیم؟

  امروزه اعتیاد به فضای مجازی و موبایل آسیب های جدی همچون تخریب روابط خانوادگی روبه همراه داشته، سوال این است که چگونه به فضای مجازی وابسته شدیم؟
  در پاسخ باید بگم که انسانها رفتارهایی را انجام میدن که از اون رفتار لذت برده و حال آنها رو خوب کنه پس برای این خوب شدن حتما باید در فیزیولوژیک بدن اونا اتفاقاتی بیفته که این حس ایجاد بشه یعنی باید حتماهورمون هایی شادی آور ترشح بشه که این حال خوب رو ایجاد کنه.

  حالا وقتی ما از طریق تلفن همراه وارد فضای مجازی میشیم و در گروهها و کانال های مختلف قرار میگیریم بدون دردسر و خیلی آسان با حجم بسیار زیادی اطلاعات مواجه میشیم که گاها مورد نیاز ما هم بوده و زمانهایی هم که متن و پست های ما نیز دیده میشه به شدت حس توجه برای زن و اقتدار برای مرد ایجاد می کنه.
  همین مسئله موجب شادمانی و به دنبال آن ترشح هورمون های شادی آوری همچون دوپامین در بدن ما میکنه و مغز و بدن یاد میگیره به رفتارهایی که ترشح کننده این هورمون ها باشه عادت کنه.
  حال در طول روز بدن ما خیلی اوقات احساس نیاز زیادی به هورمون های شادی آور میکنه پس یاد میگیره به سمت اون رفتارها که ایجاد هورمون میکنه مانند روشن کردن گوشی و ورود به فضای مجازی بره و در نتیجه آرام آرام به اون رفتار وابسته و معتاد میشیم.

  جالبه بدانید وقتی صدای آمدن پیام گوشیتون رو میشنوید در اثر همین یادگیری و شرطی شدن حس خوبی دریافت میکنید و تحریک میشید گوشیتون رو چک کنید.

  اما برای مقابله و درمان با این اعتیادچه باید کرد؟
  قبل از اینکه به بیان راهکار بپردازم این نکته رو بهتون میگم که در درمان ه رنوع وابستگی ابتدا باید اراده تغییر داشته باشید یعنی بخواهید و اراده کنید این وابستگی رو درمان کنید پس خواستن خود شما اینجا خیلی نقش مهمی دارد.

  اما چند راهکار پیشنهادی:
  اولین راهکار داشتن یه برنامه مشخص برای استفاده از فضای مجازی در زندگیتون هست. یعنی چه ساعاتی اجازه استفاده از فضای مجازی رو دارید و در انتهای هر شب هم گزارشی از نحوه انجام این برنامه و میزان مقید بودن به برنامه تون رو برای خودتان در دفترچه ای یادداشت کرده و در انتهای هر هفته گزارش کار طول هفته خودتون رو نگاه کنید و ببینید در چه روزهایی به اجرای برنامه تون کمتر پایبند بودید و سعی کنید در طول هفته آینده به روزهای مشابه در پیش روی توجه بیشتری کنید.
  مثلا اگه عصر دوشنبه هفته قبل رعایت نکردید در هفته پیش روی به عصر دوشنبه توجه ویژه ای داشته باشید.

  نکته ای که باید بگم اینه که درسته که این راهکار شاید ابتدایی و ساده به نظر برسه ولی بسیار موثر و کارآمد خواهد بود. همچنانکه بسیاری از بزرگان که به اوج موفقیت رسیدند همیشه دفترچه هایی تحت عنوان "دفتر مراقبه" برای خودشان داشتند و در تعالیم دینی هم شاهد احادیثی درهمین خصوص هستیم جایی که پیامبرمهربانیها فرمود: "حاسبوا انفسکم قبل ان تحاسبوا/ یعنی خویشتن را محاسبه کنید قبل از انکه به حساب شمابرسند"

  راهکار دیگه اینکه از راهکارهای مناسب و جایگزین برای استفاده از فضای مجازی استفاده کنیم.
  مثلا بودن در محیط های شلوغ، خرید، ورزش، دورهمی با دوستان و خانواده.
  راهکار دیگر اینکه خودتان را مقید به پاسخ دادن آنی به پیامهای دیگران نکرده و به خودتان تلقین و واگویه منفی نکنید که اگر پاسخ ندید بی احترامی هست بلکه به خودتان تاکید و تلقین و واگویه کنید که در وقت مناسب به پیامش پاسخ خواهم داد و اگر کار مهمی باشه حتما زنگ میزنند.
  راهکار دیگه اینکه از کانال و گروههای زیادی که عضو هستید خارج بشید و فقط حضورتون رو در چند گروه و کانال که احتمال میدید براتون مهم است محدود کنید.

  راهکار دیگه اینکه در گروههایی که عضو هستید قوانینی تصویب کنید که فقط در ساعات خاصی پیام گذاشته شود.
  راهکار دیگه اینکه صدای آمدن پیام در گوشیتون رو سایلنت کنید تا حواستون به سمت اون پرت نشه و تحریک نشید به سمت گوشیتون برید.
  راهکار دیگه اینکه با سایر اعضای گروه هایی که درآن عضو هستید در خصوص مسائل مختلف بحث و مجادله نکنید چون "الکلام یجر الکلام یعنی حرف حرف میاره" کلی از وقتتون بدون اینکه حتی احساس کنید تلف میشه.

  راهکار دیگه اینکه مطالب کانال یا گروههای دیگه رو کپی نکنید و به دیگر گروهها ارسال نکنید اینجوری از عادت کردن به ارسال مطالب کم خواهید کرد.
  درپایان باید بگم فرصت کنار خانواده و عزیزانتون رو ازدست ندید چون این دقایق منحصر به فرد و غیرقابل بازگشت است.

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر