دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  چگونه از دست نگرانی رهایی یابیم؟ (قسمت چهارم)

  در قسمت های قبلی انواع نگرانی رو شناختیم و اقدامات غیرسودمند رو توضیح دادیم و چند اقدام مفید رو هم دنبال کردیم و اما ادامه راهکارها...
  با تمام توان به جنگ با نگرانی برید!
  برای این کار باید تلاش کنید نگرانی هاتون رو به زمان و‌مکان خاصی محدود کنید تا در بقیه ساعات شبانه روز از دست اونها خلاص بشید!

  برای تحقق این هدف انجام کارهای زیر رو توصیه می کنم
  1⃣⬅️جدولی تهیه کنید که در اون جدول به ترتیب زمان و مکان نگرانی، علت نگرانی، احساسی که قبل از نگرانی داشتید، خود نگرانی تون، میزان و شدت اضطرابی که در موقع نگرانی تجربه کردید (از ۱ تا ۱۰۰)، اقدامی که برای برطرف کردن اون نگرانی انجام دادید و در نهایت احساسی که بعد از اون اقدام داشتید رو بنویسید. اطلاعات این جدول کمک زیادی به رفع نگرانی هاتون می کنه.

  2⃣⬅️بعد از اینکه متوجه شدید چه مواقعی و تحت چه شرایطی نگران می شید، یک برنامه خودیار تنظیم کنید که بهتون کمک کنه با نگرانی تون مبارزه کنید. مثلا اگر نگرانی بیشتر در زمان تنهایی به سراغ شما میاد، برنامه خودیار شما می بایست لیستی از دوستان و بستگان مثبت و جذاب و فعالیت های دلپذیر و مفرح رو شامل بشه که در مواقع نگرانی و هجوم افکار منفی به اونها مراجعه می کنید. در این شرایط بهتره از تکنیک توقف فکر بهره بگیرید، یعنی  بلافاصله بعد از هجوم افکار نگران کننده بهتره از جاتون بلند شید، به یکی از دوستانتون زنگ بزنید یا یکی از فعالیت های مفرح و دلپذیرتون رو انجام بدید (این فعالیت ممکنه گوش دادن به یک آهنگ باشه یا مرتب کردن قفسه کتاب ها یا پیاده روی و یا درست کردن یک فنجان قهوه باشه یا حتی نماز خوندن و قرائت قرآن).

  3⃣⬅️اگر احساس می کنید نگرانی شما خارج از کنترلتون هست و ممکنه هر موقع از روز به سراغ شما بیاد می بایست ساعتی از روز روبه نگران شدن خودتون اختصاص بدید و هر موقع که افکار منفی به شما هجوم آوردن اون افکار رو توی یک دفترچه یادداشت کنید تا در ساعت مقرر بهش رسیدگی بشه.این جوری خوراک ساعت نگرانی تون هم تأمین می شه و دغدغه شما هم کاهش پیدا می کنه.
  انشالا در قسمت بعدی ادامه راهکارها رو خواهیم داشت.
  ادامه دارد...

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر