دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  چگونه از نگرانی رهایی یابیم؟ (قسمت سوم)

  در قسمت های قبل راجع به آسیب های نگرانی صحبت کردیم و نگرانی ها رو به دو دسته غیرمفید و مفید تقسیم بندی کردیم و راه های شناسایی اونها را توضیح دادیم. به این نتیجه رسیدیم که یا باید مسئله ای که باعث نگرانی مون شده رو حل کنیم یا اینکه نهایتا بپذیریمش تا اضطراب و نگرانی ما کاهش پیدا کنه. راه کارهایی رو هم از نظر گذروندیم و اما ادامه مطلب...
  برای اینکه از نگرانی هامون فاصله بگیریم لازمه ابتدا محدودیت هامون رو بشناسیم و اونها رو بپذیریم.

  باید بپذیریم که مسائل همیشه بر وفق مراد ما پیش نخواهند رفت. به این فکر کنیم که همه چیز رو نمی شه کنترل کرد. افراد نگران معمولا ناشناخته ها رو معادل خطر در نظر می گیرند. اما این نامطمئنی ها در نهایت خنثی هستند.
  اگر فردی نگران هستیم اغلب تحمل نامطمئنی برامون سخته و نمی تونیم بی اطلاعی از موضوعی رو تاب بیاریم. وقتی نگران هستیم معمولا به دنبال راه حل های کامل می گردیم یا دوست داریم قدرت پیش بینی داشته باشیم. همچنین سعی می کنیم از رو به رو شدن با اثرات عاطفی و احساسی تجربیاتمون اجتناب کنیم چون دوست نداریم با هراس های درون مون رو به رو بشیم.
  و اما چاره کار در این جمله خلاصه میشه« هر چه بیشتر بتونیم با نامطمئنی ها کنار بیاییم شدت نگرانی ما هم کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد».
  برای رسیدن به این هدف ابتدا باید نگرانی مون رو زیر سؤال ببریم. به این فکر کنیم که این نگرانی اصلا چه فایده ای برای ما داره؟ و آیا کاری از دستمون برمیاد؟

  در گام بعدی باید با نامطمئنی هامون مواجه بشیم و خودمون رو در اون ها غرق کنیم و اجازه بدیم شرایط خودش تعیین کننده باشه! به جای اینکه دنبال این باشیم که پیش بینی مون صد در صد درست از آب دربیاد بهتره بگیم: «من مطمئن نیستم چه اتفاقی خواهد افتاد، فقط می تونم حدس بزنم!» و این جمله رو هم روزی صدها بار تکرار کنیم؛ «همیشه امکانش هست فلان اتفاق تو زندگیم بیفته!» و جای کلمه فلان اتفاق مسئله ای که ازش هراس داریم رو بگذاریم، در ضمن برای خنثی کردنش هم لازم نیست کار خاصی انجام بدیم.
  ممکنه بگید این کار که اضطراب ما رو افزایش میده! درست حدس زدید. این کار  ممکنه در ابتدا باعث افزایش اضطراب ما بشه ولی به تدریج زمانی که به این نتیجه برسیم که باقی موندن در نگرانی فقط به ما ضربه می زنه نگرانی ما هم به طرز عجیبی کاهش پیدا می کنه.

  اقدام بعدی غلبه بر مسامحه کاری و وقت گذرونی هست! برای غلبه بر اضطراب و نگرانی بهتره ابتدا لیستی از کارهای غیر جذاب و بعضا ناراحت کننده ای که نتیجه مطلوبی برامون داره رو انتخاب کنیم و تصمیم قطعی بگیریم انجامشون بدیم.
   مثلا اگر تصمیم داشتیم با رژیم غذایی و ورزش به وزن ایده آل برسیم باید یک برنامه منظم بریزیم و خودمون رو ملزم کنیم انجامش بدیم. یادمون باشه تغییرات پایدار به تدریج اتفاق می افتند. به این فکر کنیم که این سختی ها بالاخره به بار می شینه و ما به هدفمون نزدیک تر می شیم.

  برای اینکه دلگرمی بیشتری پیدا کنیم تمرینی رو انجام می دیم؛ لیستی از کارهای ناراحت کننده اما سالمی که تا حالا انجام دادیم رو تهیه می کنیم و به ناراحتی ایجاد شده موقع اون کارها نمره می دیم (از ۱ تا ۱۰۰) بعد احساسی رو که موقع انجام اون کارها داشتیم توی اون ردیف می نویسیم و بعد از انجام کار هم دوباره به احساسمون نمره می دیم.
  مسلما احساس رضایتمندی ما از انجام اون کار ناراحت کننده ولی مفید، سختی کار رو برامون آسون می کنه. می تونیم در هر گام یک جایزه سالم هم برای خودمون درنظر بگیریم. این تمرینات باعث می شه اراده ما قوی تر بشه و بالطبع نگرانی ما کاهش پیدا کنه. ان شاءالله در قسمت بعد مابقی راهکارها رو دنبال خواهیم کرد.
  ادامه دارد...

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر