دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو

  چگونه با بیکاری شوهرم کنار بیایم؟ (خانم ها بخوانند)

  یکی دلایلی که بعضی خانم ها رو به مرکز مشاوره می کشونه، مشکلاتی هست که بعد از بیکاری همسرشون گریبان گیر خانواده شده. جالب اینه که بیشتر این خانم ها خودشون هم شاغل هستن و معمولا از نشونه هایی مثل بداخلاقی همسر، طعنه و کنایه، پرخاشگری، گرایش به سمت دوستان ناباب، سیگار کشیدن، اعتیاد، افسردگی و حتی پیمان شکنی صحبت می کنن و یه جورایی حس می کنن زندگیشون در معرض خطره و دوست دارن بدونن چه طوری می شه بر این مشکلات فائق اومد.

  در پاسخ به این سؤال بهتره بدونیم یکی از تفاوت هایی که بین زن و مرد وجود داره اینه که اصولا آقا دلش می خواد نقش تکیه گاه رو ایفا کنه، در صورتیکه شما خانم ها هر چقدر هم که از نظر مالی تأمین باشید بازم دوست دارید به یکی تکیه کنید. مسلما تکیه گاه بودن مستلزم داشتن استقلال مالی و خاطری آسوده هست و اگه مرد شغل مناسبی نداشته باشه و نتونه از نظر مالی خانواده ش رو حمایت کنه ممکنه احساس حقارت یا بی عرضه گی کنه و همین مسأله تأثیرات مخربی رو بر اقتدار مردانه او وارد می کنه و بعضا باعث بی انگیزگی، خشم، پرخاشگری و ... در او می شه.

  نکته قابل تأمل اینه که اگه همسر یه مرد بیکار، شاغل باشه این احساسات منفی شکل پیچیده تری به خودش می گیره و حتی ممکنه در عمل نقش های اونا با هم عوض بشه و همین مسأله باعث بشه نقش رهبریت در خونه تغییر کنه و حتی بچه ها هم دیگه مثل قبل از پدر حساب نبرن و یا احترام نذارن و به کل اقتدار آقا بره زیر سؤال. بیکاری مردان در اجتماع هم ناپسنده و ممکنه حتی باعث طرد از جمع دوستان سابق و پیوستن به خیل آدمای بیکار و بعضا علاف بشه.

  حالا سؤال اینجاست که خانم خونه بهتره چه رویکردی رو پیش بگیره تا این مرحله به خیر و خوشی تموم بشه؟
  در زیر چند راهکار رو با هم از نظر می گذرونیم؛
  1⃣⬅️هرگز همسرتون رو به خاطر بیکاری و ناتوانی مالی سرزنش نکنید و هیچ وقت زندگیتون رو با زندگی دیگرون مقایسه نکنید.
  2⃣⬅️بیکاری همسرتون رو مشکل همه اعضای خانواده بدونید و با درک شرایط موجود همسر رو تشویق کنید به جای افسوس خوردن و موج منفی فرستادن، راه های دیگه رو هم امتحان کنه. یادتون باشه آقایون به شدت نیاز به تأیید و دلگرمی دارن.


  3⃣⬅️به همسرتون کمک کنید بر استرس های ناشی از بیکاریش غلبه کنه و تلاش کنید به جای شور زدن و یا گلایه و شکایت، آرامش رو به خانواده هدیه بدید و از کوه کاه نسازید. به این فکر کنید که همسرتون بالاخره یه کار مناسب پیدا می کنه.
  4⃣⬅️جوری رفتار نکنید که فکر کنه سربار خانواده هست و به جای غر زدن یا منت گذاشتن به او بگید که اونو به خاطر شغلش انتخاب نکردید. به او بگید که شما به حمایتش نیاز دارید. بگید:
  « درسته که الان دست و بالت خالیه ولی من و بچه ها از بودنت احساس آرامش می کنیم پس به جای این که خودت رو سرزنش کنی بهتر نیست نیروهات رو متمرکز کنی و با خاطری آسوده به دنبال یه کسب و‌کار جدید بگردی؟»

  5⃣⬅️هرگز پول و درآمد خودتون یا کمک خانواده تون رو به رخ همسرتون نکشید. اگه در کارتون موفق هستید یا درآمد و موقعیت اجتماعی خوبی دارید سعی نکنید خیلی موفقیت هاتون رو پررنگ جلوه بدید تا این فاصله خیلی خودش رو نشون نده. به همسرتون بگید ما همه اعضای یک خانواده ایم و همه باید در شرایط سختی تمام تلاشمون رو بکنیم تا از بحران عبور کنیم.
  6⃣⬅️سعی کنید همواره با احترام با همسرتون صحبت کنید و از بچه ها هم بخواید درست مثل قبل با پدرشون محترمانه رفتار کنن و به او احترام بگذارن. به اونا بگید خانواده مثل یه کشتی می مونه که سکاندارش پدر خانواده هست و اگه جایی از این کشتی آسیب ببینه همه باید تلاش کنن تا مشکل رفع بشه ( البته این موضوع باید به فراخور سن و سال و درک بچه ها مطرح بشه).

  7⃣⬅️سعی کنید اوقاتی از شبانه روز رو با هم بگذرونید و یا به تفریح و‌ پیاده روی برید و با این کار روحیه خانواده رو بازسازی کنید.
  8⃣⬅️اگه حریم ها بینتون برداشته شده و احساس می کنید از هم فاصله گرفتید سعی کنید با بهبود مهارت های لازم صمیمیت رو به کانون خانواده برگردونید.
  مطالعه کتاب مهارت های زندگی از منصور دهستانی همچنین کمک گرفتن از یک مشاور می تونه شما رو در پیمودن این مسیر همراهی کنه.

  منبع : مرکز آموزش و مشاوره بهارنکو

  انصراف از نظر