دسته بندی ها
  Filters
  اطلاعات تماس
  جستجو
  خبرخوان

  نوشته های بلاگ  "2018"  از "خرداد"

  0 شناخت تفاوتهای جنسی در زنان ومردان

  شناخت تفاوتهای جنسی در زنان و مردان:
  شناخت تفاوتهای جنسی زن ومرد نقش بسیار زیادی در افزایش سطح رضایتمندی جنسی زوجین دارد ورضایتمندی جنسی نقش برجسته ای در حفظ و بقای یک رابطه زناشویی بازی می کند از این رو زن وشوهر بایستی تلاش کنند تا تفاوتهای جنسی یکدیگر را به خوبی بشناسند وتدابیر لازم راجهت مدیریت وبهبود روابط جنسی بکار ببندند.
  یکی از تفاوتهای عمده جنسی بین زن ومرد در دوره جنسی آنان می باشد در مردان این دوره جنسی از15-13سالگی آغاز ونیاز جنسی تا پایان عمر تداوم دارد.گرچه بیماری یا استفاده از دارویی خاص می تواند باعث کاهش یا توقف میل جنسی آنها شود این در حالی است که دوره جنسی زنان از سن 14-12سالگی آغاز ومیل جنسی تا زمان یائسگی وجود دارد وبعداز این دوره به شدت دچار ضعف می شود.کاهش میل جنسی در زن پس از یائسگی به معنای از بین رفتن توانایی برقراری رابطه جنسی نیست بعداز یائسگی نیاز جسمی زن به برقراری روابط جنسی کاهش می یابد اما نیاز روحی او به برقراری این رابطه همچنان پا برجاست. در دوره جنسی خانمها عادت ماهیانه دارند در صورتی که درمردان این حالت اتفاق نمی افتد وشرایط هورمونی ایجاد شده در زنها باعث کاهش وافزایش میل جنسی در زنان می شود که بازهم مشکلاتی را در رابطه جنسی بوجود می آورد.
  مردها وقتی که نیاز به ابراز صمیمیت وعشق نسبت به زن وپذیرش از سمت زن را دارند به رابطه جنسی روی می آورند ونیاز دارندکه از نظر عاطفی وفیزیکی پذیرفته شوند،زن به رابطه جنسی به عنوان یک رابطه عمیق عاطفی ناشی از عشق نگاه می کند نه به عنوان یک عمل فیزیکی که به لذت ختم می شود و در سایه ارتباط جنسی می خواهد به خودش ثابت کند که از سمت مرد ارزشمند تلقی می شود وتحت حمایت او قرار دارد.
   در رابطه مردان نیازمند رهایی وتخلیه شدن ودر جهت خاتمه دادن به برانگیختگی جنسی ورسیدن به ارگاسم گام برمیدارند در حالی که زنان مایلند دوره برانگیختگی جنسی طولانی تر شود زیرا که آنان در این وضیعیت لذت بیشتری رااحساس می کنند بیشتر آقایان زمانی که نتوانند احساسات خود را بیان کنند از طریق برقراری رابطه جنسی ابراز علاقه می کنند درحالی که قلب زن باید از محبت وتوجه سیر باشد تابدنش تشنه بدن شما باشد.آقایان انرژی جنسی شان رابه عنوان یک عامل بیرونی مطمئن برای خالی کردن احساسات بد وسرکوب کننده شان به کار می برند حال آنکه در این شرایط تماس جسمانی وتلاش های مرد به منظور تحریک جنسی همسرش درحالی که همسرش به شده دچار مشکلات روحی روانی و درگیر افکار منفی است نه تنها خوشایند نخواهد بود بلکه عملا موجب ناراحتی وانزجار بیشتر زن خواهد شد زنها نیاز دارند از نگرانی ومزاحمتهای متفرقه به دور باشند تا میل جنسی در آنها فعال شود.
  گاهی اوقات تنها دلیل آقایان برای سکس تضمین واطمینان از عشق وعلاقه زن می باشد به جای آنکه با گفت وگو وصحبت کردن این موضوع راباهمسرشان در میان بگذارند از رابطه جنسی استفاده می کنند.
  مردها عاشق زنهایی هستند که بدون هیچ واهمه وبا جسارت به آنها بگویند که آنان هم از رابطه جنسی استفاده جنسی لذت می برند در آغوش کشیدن،بوسیدن ونوازش،رد وبدل کردن صحبتهای عاشقانه احساس،پیش نوازی یاعشق بازی آرام مواردی هستند که خانمها در رابطه باشوهرشان دوست دارند.
   رمانتیک بودن خود جوشی وخودانگیختگی شور وحرارت فیزیکی وجسمی بازیگوشی و عمل جنسی همراه باشهوت و اوج لذت مواردی هستند که مردان در رابطه با همسرشان دوست دارند.
   آقایان مانند خانمها قادر نیستند در یک زمان دوکار را انجام دهند چرا که توانایی تمرکز روی چند کار در یک زمان را ندارند بنابراین قادر نیستند در هنگام سکس ارتباط کلامی داشته باشند چون تمرکز او را در انجام رابطه جنسی برهم میزند ومردان بعد از همبستری سرد وبی روح اند  چرا که بعد از رسیدن به اوج لذت جنسی واز دست دادن کنترل شخصی خود دوباره خود را می یابند وکنترلشان رابه دست می آورند.
   بهره وری جنسی تفوت دیگر مردان با زنان می باشد که منظور نگاه فرد به رابطه جنسی و نیازها وخواسته های اوست.زمانی که مردها تحت فشار روحی روانی هستند برای تخلیه انرژی منفی درون خود ودستیابی به آرامش به رابطه جنسی روی می آورد ومشکل این است که زن احساس می کند که مرد فقط برای تخلیه فیزیکی ونه به خاطر عشق وعلاقه به او روی می آورد واین تنها باعث نرسیدن زن به اوج لذت جنسی می شود که فشار عاطفی زیادی رابرای زن به دنبال دارد زن از این که مرد از بدن او به عنوان محلی برای خالی کردن تنشهای خود استفاده می کند ،به شدت بیزار وناراحت می شود.
  خانم زارع پور کارشناس مامایی

  منبع : بهارنکو

  0 شب زفاف
  یکی از نگرانیهای عروس و دامادهای ما شب زفاف و پرده بکارت است.
  پس از مشاوره های زیادی که در مورد این نگرانی زوجهای جوان قبل از شب زفاف انجام شده نتایج زیر به دست آمده است.
  1-     در بعضی موارد این نگرانی موجب سخت شدن این شب خاطره انگیز گردیده و حتی تا چندین شب پس از آن نیز ادامه داشته است.
  2-     در بعضی دیگر موجب ناتوانی جنسی مرد تا سالها بعد شده و لذت و صمیمیت زوج را به مخاطره انداخته است و حتی موجب سردی جنسی گردیده است.
  3-     ترس خانم ها باعث درد آور شدن ارتباط اول و حتی خونریزی زیاد شده است.
  4-     ترس، مشکلات جنسی از جمله واژینیسم( اسپاسم ماهیچه ای) را موجب گردیده، که ارتباط جنسی را غیر ممکن نموده است.
  با توجه به مشکلات ذکر شده نیاز است منشأ این ترسها مورد بررسی قرار گیرد . علت این ترس و نگرانی موارد زیر است:
  الف: آموزش غلط به وسیله خانم هایی که مشکلات فوق را تجربه کرده اند بدون اینکه علت آن را بدانند.
  ب: انزجار جنسی در بعضی از خانم ها به علت تجاوزهایی که در دوران کودکی و نوجوانی تجربه نموده اند.
  ج: گفت و گوهایی که بزرگترها جهت دور نمودن فرزندان از مسائل جنسی با هم داشته و آن را امری زشت و شنیع جلوه داده اند.
  د: سخت گیری های بی مورد اولیاء در دوران کودکی و تنبیه بدنی که به این علت اعمال داشته اند.
  و: عدم آموزش صحیح و بموقع جنسی کودکان و نوجوانان در خانه و مدرسه.
  توصیه مشاور:
  چون شب زفاف شبی به یادماندنی بوده و می تواند بسیار لذت بخش باشد و تأثیر شگرفی در روان زوج گذاشته و رضایت جنسی و صمیمیت آینده را رقم می زند لازم است قبل از عروسی مشاوره انجام شود.
  سوال: آیا امکان دارد این شب بدون درد و لذت بخش طی شود؟
  بله- در صورت مشاوره قبلی و حل احتمالی ترسهای بی مورد این امکان وجود دارد. برای حل مشکل زوجها به موارد زیر توجه نموده و عمل نمایند اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد با اطمینان می توان گفت شبی کاملأ لذت بخش برای دو نفر خواهد بود.
  1.       زوجین بدانند به هیچ عنوان اتفاق ناگواری نخواهد افتاد نزدیکی اول می تواند کاملأ لذت بخش باشد.
  2.       لازم است پس از انجام مراسم و تنها شدن زوج عروس خانم مدتی با لباس عروس مورد معاشقه قرار گیرد( البته اگر خستگی زیادی برآنها عارض شده است و تا دیر مراسم طول کشیده لزومی ندارد این ارتباط بلافاصله انجام شود.
  3.       کمی از مراسم صحبت کنید و کم کم وارد مسائل جنسی شوید. بدانید گفتگوی اولیه یعنی خوب گفتن و خوب شنیدن برای ایجاد آرامش و صمیمیت لازم است.
  4.       نیاز است عروس آمادگی روانی پیدا کند تا تحریک اتفاق افتد پس اظهار علاقه و تعریف از اندام و لمس قسمت های پیرامونی( دست، موها و...) با نرمی خاصی انجام شود.
  5.       کم کم لمسها به قسمت های مرکزی نزدیک شود. هرچه تحریک بیشتر باشد لذت عمیق تری ایجاد شده و واژن آمادگی لازم را می یابد.
  6.       پس از ایجاد آمادگی و درخواست خانم برای انجام ارتباط با ادامه لمسها و شدت یافتن آنها کم کم نزدیکی انجام شود.
  7.       پیشنهاد می شود مرد به پهلو پشت زن قرار گیرد و از پشت آلت را وارد واژن نماید و اختیار به عهده زن باشد تا هر مقدار که بخواهد آن را وارد واژن نماید. این حالت باعث می شود مرد بتواند تحریک را با دست از ناحیه سینه و کلیتوریسادامه دهد.
  زن اگر بداند مدیریت ارتباط به عهده اوست ترس از بین می رود و وقتی مقداری آلت وارد شد پس از آن مرد آلت را عمیق تر وارد نماید. در این صورت یعنی تحریک شدید زن و ترشحات زیاد واژن و میل به نزدیکی در زن دردی ایجاد نخواهد شد.
  در حین معاشقه و نزدیکی زن باید تمرکز کرده فقط به مسائل محرک فکر کند و لمس اندام خود را کاملأ حس کند.
  شب بسیار لذت بخشی را برای شما آرزو می کنم.

  منبع : بهارنکو

  0 اختلال عدم تمایل جنسی
  تعدادی از مشکلاتی که برای زوجین پیش می آید با روابط خصوصی و زناشویی شان ارتباط دارد. یکی از اختلالاتی که شیوع زیادی در بین زوجین دارد اختلال عدم تمایل جنسی است. یعنی در این حالت فرد تمایلی به برقراری روابط جنسی ندارد و یا اینکه تخیلات جنسی در او شکل نمی گیرد و متعاقب آن در فرد تمایلاتی برای برقراری روابط جنسی وجود ندارد.البته حالت نادرتری هم وجود دارد که شخص به دلیل نداشتن احساس خوب از رابطه جنسی وارد رابطه جنسی نمی شود و ازآن دوری می کند. اختلال در روابط می تواند طولانی مدت باشد یعنی از اول ازدواج وجود داشته باشد یا اینکه بعد از چند سال از ازدواج شروع شده باشد و یا به طور ناگهانی شروع شده باشد و می تواند بعضی اوقات بهبودی پیدا کند و یا رفت و برگشت داشته باشد یا اینکه به مرور بدتر شود این حالاتی است که می تواند در اختلالات جنسی مطرح شود.
  فاکتورهای فیزیکی و یا روانی متعددی از جمله موارد زیر در بی علاقگی جنسی نقش دارد:
  1.مصرف مواد مخدر.
  2. افسردگی.
  3. عوامل روانی.
  4.تجربیات بلوغ.
  5.مهارتهایی که در روابط جنسی و زناشویی و همسرداری آموخته است.
  6. فقدان: که شایع ترینش فقدان یک ازدواج، فقدان یک رابطه جنسی در گذشته، یا یکی از نزدیکان خود رااز دست داده باشد.
  7. تربیت سخت گیرانه
  8. وارد شدن به مسایل جنسی در گذشته به صورت روابط آزاد.
  9.مسائل قومی و اقلیتی: ممکن است در بعضی اقوام یک سری اعتقادات خاص نسبت به مسائل جنسی وجود داشته باشد که مانع ایجاد کند.
  10.برداشت های نادرست از مسائل مذهبی: این برداشت های نادرست باعث می شود که فرد نتواند در روابط جنسی وارد شود.
  11. از علل دیگری که باعث کم شدن تمایل جنسی می شود مسائل پزشکی و فیزیکی است مثلأ شخصی که دیابت دارد یا نقصی در ساختار بدنی اوهست به دلیل محدودیت هایی که بعضی بیماری ها ایجاد می کنند می توانند تمایل جنسی راکاهش دهند.
  12.یائسگی: در سنین بالا به دلیل تغییرات هورمونی که در خانم ها ایجاد می شود تمایل جنسی نیز کاهش می یابد.
  13.اختلالات غدد درون ریز: مانند تیروئید و یا حتی اشکالاتی که در غدد جنسی اتفاق می افتد.
  14.اعمال جراحی: مثل فتق، جراحی های زنانه مثل رادیوتراپی، شیمی درمانی،
  15. عدم رعایت بهداشت و سلامت فردی.
  16. خستگی و بی خواب: امروزه به طور شایع دیده می شود افرادی که 2الی3 شیفت کار می کنند و به دلیل خستگی ممکن است قادر به برقراری روابط جنسی نباشند.
  17.دوران بارداری و شیردهی: در دوران بارداری و شیردهی خانم ها تمایلشان به این مسأله کم می شود. ولی این مسأله مغایرتی از نظر فیزیولوژیک با رعایت اصول و شرایط خودش در این دوران برای برقراری روابط جنسی وجود ندارد.
  18. مصرف داروهایی که در فیلد داروهای اعصاب و روان قرار می گیرند.
  19.مصرف داروهایی که در مسائل جسمی و پزشکی قرار می گیرند نیز می تواند در ایجاد اختلال در این رابطه موثر باشد.
  20.شخص ممکن است از نظر فیزیولوژیک توانایی نداشته باشد و برانگیختگی لازم را برای تجربه جنسی در خودش نتواند ایجاد کند و یا اینکه حتی ممکن است این برانگیختگی ایجاد شود اما توانایی این را ندارد که در طول رابطه جنسی آن را حفظ کند.( برانگیختگی در دستگاه تناسلی زنان با لزج شدن، ودر دستگاه تناسلی مرد با سفت شدن آلت تناسلی اتفاق می افتد).
  21.سن ازدواج: در مواقعی پایین بودن سن ازدواج به عدم تمایل جنسی منجر می شود.
  22. کم بودن دانش و تجربه و نقصان مهارت های ارتباطی.
  آیا اختلال عدم تمایل جنسی درمان دارد؟
  اگر احساس می کنید ممکن است شما و همسرتان از نظر جنسی دچار بی علاقگی باشید که منجربه اضطراب شما شده و یا برروی رابطه شما تأثیر گذاشته شاید صحبت کردن باهمسرتان و جستجو برای اقداماتی که می توانید به همراه یکدیگر یا به تنهایی برای یافتن علت انجام دهید مفید واقع شود پس در این مسیر:
  -         همسر خود را مقصر ندانیم.
  -         باید دید این اختلال در نتیجه کدام عامل به وجود آمده است با ریشه یابی این اختلال که ممکن است در نتیجه مصرف داروی خاصی باشد با مراجعه به پزشک و تغییر دز دارو شاید بتوان این اختلال را حل کرد.
  -         اعتماد به نفس داشته باشید: هر چه مهارت و دانش شخص بیشتر باشد هرچه فاصله پاسخگویی به نیازهایش کم تر باشد و هرچه در موقعیت مناسب تری این رابطه اتفاق بیفتد به شما کمک می کند که اعتماد به نفس بهتری داشته باشید.
  -         واما نکته پایانی در اختلال عدم تمایل جنسی باید حالت پیشگیری رابیشتر در نظر گرفت و مهارتهای خودتان را بالا ببرید.بنابراین یکی از چیزهایی که کمک کننده است این است که مرد و زن نسبت به شرایط فیزیولوژیک و شرایط احساسی خود شناخت کافی پیدا کنند هم مرد باید از دانش جنسی دررابطه با خود و همسرش آگاه باشد و هم زن درباره مسائل جنسی مرد و دانش جنسی مرد افزایش دهد.

  نویسنده: دکتر نقش واریان

  0 بیماری مقاربتی یا آمیزشی
  بیماری‌های آمیزشی یا عفونتهای منتقله آمیزشی، نامی کلی برای بیماریهایگوناگونی است که از طریق انواع روش‌های آمیزش جنسی(آمیزش جنسی دهانی، مهبلی، مقعدی)انتقال پیدا می‌کنند. برخی از این بیماریها از روشهای غیر جنسی نیز منتقل می‌شوند، از طریق سوزن مشترک در معتادان به مواد مخدر تزریقی و یا در زایمان و شیردهی. برخی از این بیماری‌ها علایم و نشانه دارند و برخی نشانه‌ای نداشته و مدتی نهفته می‌مانند اما به دیگران منتقل می‌شوند.
  شیوع بالای بیماری های آمیزشی به این صورت است که سالانه حدود 340 میلیون مورد ابتلا به بیماری آمیزشی در جهان اتفاق می افتد . این بیماریها را براساس عامل بیماری زا می‌توان اینگونه طبقه بندی کرد؛
  ۱.عفونتهای باکتریایی(سوزاک،شانکروئید،سیفیلیس،کلامیدیازیس)
  2. عفونتهای ویروسی(تبخال دستگاه تناسلی، زگیل تناسلی، وهپاتیت ب و ...)
  3. عفونتهای قارچی.
  آیا بیماری های مقاربتی فقط شامل زنان است یا مردان را نیز در بر می گیرد؟
  نه، هم مرد و هم زن مبتلا می شوند که درصد خطر بین زنان بیشتر است. زنان به دلیل آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی خطر انتقال و ابتلا به بیماری آمیزشی در آنان بیشتر است به دلیل اینکه نزدیکی انجام می شود و ترشحات منی زمان زیادتری در اندام تناسلی باقی می ماند و همین ماندگاری باعث می شود که خطر ابتلا برای زنان بیشتر شود.
  چه عواملی خطر آلودگی را افزایش می دهند؟
  1.      شرکای جنسی متعدد.
  2.      تکرار تماس های مشکوک.
  3.      وجود یا ایجاد زخم و خراش در زمان تماس جنسی.
  4.      تماس جنسی در زمان قاعدگی.
  5.      عدم استفاده از محافظ( کاندوم).
  زوجین اگر چه علائم و نشانه هایی را دیدند باید به پزشک مراجعه کنند؟
  1.      ترشح غیرطبیعی : در خانم ها شایع ترین علائم، ترشحات واژینال دستگاه تناسلی است البته باید بدانیم که زنان به صورت طبیعی و فیزیولوژی در دوره ای که تخمک گذاری صورت می گیرد مقداری ترشحات واژینال دارند. ولی آن ترشحات شفاف است و بو و خارش ندارد. ترشحاتی که ما می گوییم نشانه بیماری آمیزشی است ترشحاتی است که زن تمام مدت دارد و ترشحات که قوام غلیظ دارد و بوی بد دارد و همراه ترشحات سوزش و خارش دارد. رنگ های سفید عفونت قارچی، رنگ زرد عفونت تریکومونایی است . رنگ متمایل به سبز عفونت باکتریایی می تواند باشد. ترشح طبیعی شفاف و در اصل بی رنگ است.
  در آقایان هم ترشح از مجرا یکی دیگر از علائم بیماری آمیزشی است . سوزش هنگام ادرار یکی دیگر از علائم بیماری آمیزشی می تواند در آقایان باشد.( ترشح+ سوزش+ درد.)
  2.      زخم در ناحیه دستگاه تناسلی می تواند جزء علائم بیماری زا باشد این زخم می تواند به دو صورت باشد. تاولی و آبدار باشد مثل تبخال دستگاه تناسلی. یا به صورت ضایعات برجسته و زگیل باشد که آن هم جز بیماری های مقاربتی هست.
  3.      درد قسمت تحتانی شکم به همراه یکی از علایم فوق در زن.
  4.      تورم بیضه
  5.      تورم، قرمزی و ترشح چشم نوزاد(به دلیل عفونت مادر).
  آیا بیماری های آمیزشی درمان پذیرند؟
  اغلب بیماری های آمیزشی درمان پذیرند. ممکن است همسر یا شریک جنسی شما در حالی که علامتی از بیماری ندارد آلوده شده باشد. بنابراین با توجه به نظر پزشک، ضرورت دارد همسر شما نیز هم زمان تحت درمان قرار گیرد. در غیر این صورت احتمال دارد آلودگی مجددأ به شما سرایت کند. دوره درمان را کامل کنید. در طی دوره درمان از تماس جنسی پرهیز کنید و یااز کاندوم استفاده نمایید.
  آیا بیماری مقاربتی از طریق رابطه دهانی منتقل می شود؟
  بیماری مقاربتی یعنی تماس مستقیم با ترشحات جنسی. در ارتباط جنسی مقعدی خطر ابتلا به بیماریهای مقاربتی بیشتر است. به دلیل اینکه مقعد هم مخاطش شکننده است و ارتباط جنسی با ضربه و فشار همراه است. و خراش هایی ممکن است ایجاد شود.ارتباط جنسی دهانی نیز می تواند بیماری مقاربتی را افزایش دهد چون ترشحات جنسی با مخاط دهان و لب در ارتباط است.بنابراین بیشتر خطر:1. مقعدی است به دلیل ضربه و خراش. 2. ارتباط واژینال. 3. دهانی کم تر است اما وجود دارد.
  توصیه شما به زوجین در ارتباط با بیماری های مقاربتی:
  1.      مطمئن ترین راه پیشگیری، نداشتن رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده است.
  2.      استفاده درست از کاندوم احتمال آلودگی را کم می کند.
  3.      در صورت مواجهه باهریک از عوامل نام برده هرچه سریع تر به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری تماس بگیرید.
  فعالیت جنسی(ایمن) عبارت است از عدم مبادله مایع جنسی مرد و زن بایکدیگر از طریق استفاده درست از کاندوم.
  نویسنده: خانم دکتر کازرونی

  0 اشتباهات مردانه در ازدواج

  اگر در فصلی از زندگی خود قرار گرفته اید که به مقوله ازدواج بطور جدی فکر می کنید و انتخاب اصولی همسر از مشغولیت های ذهنی این روزهای شماست، "انتخاب اهداف و مبانی ازدواج" از اولین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار دهید. ازدواج هایی که در دو یا سه دهه ی پیش در کشور ما صورت می گرفت، با آمار طلاق و ناسازگاری و نارضایتی های بسیار پایین تری مواجه بود اما در دهه های اخیر عوامل چندی دست به دست هم داده اند و تشکیل خانواده و پایدار ماندن آن و رضایت زناشویی را با چالش های زیادی روبرو کرده-اند. تصمیم¬گیری درباره مقوله ی ازدواج در جامعه در حال گذار ما با پیچیدگی های مواجه است که تغییر در مبانی ازدواج از آن جمله به شمار می آید.
   سه دهه¬ی پیش غالب ازدواج ها با مبانی سنتی اجتماعی، اقتصادی، جنسی صورت می گرفت، وقتی پسری پیشنهاد ازدواج خود را با خانواده دختری مطرح می کرد، و خانواده دختر ویژگی هایی چون اصالت خانوادگی و سلامت خانوادگی او را بررسی می کردند پسر جواب مثبت دریافت می کرد، پسران نیز در روند همسرگزینی معیارهای مشابه را در نظر می گرفتند. اما فرایند خواستگاری امروز با تغییراتی مواجه شده. پیچیدگی های جامعه در حال گذار ما باعث شده مبانی ازدواج ابعاد جدیدی بیاید، مبانی هویتی، شناختی، عاطفی ابعاد نسبتا جدیدی است که در دهه های اخیر ازدواج ها با هدف محقق کردن آنها صورت می گیرند. به این ترتیب در ازدواج های مدرن، معیارهای فردی هم با همان اهمیت و چه بسا پررنگ تر از معیارهای خانوادگی بررسی می شوند و سپری کردن دوران شناخت چند ماهه ای را ضروری می سازند. 
  از دیگر تفاوت های ازدواج های سنتی و مدرن، باید به تفاوت در نقش "زن" اشاره کرد، زنان در مقایسه با دهه-های پیشین نقش های اجتماعی جدی تری را بر عهده گرفته و از حقوق بیشتری (در مقابل تکالیف خود) برخوردارند. کوتاه سخن اینکه، اگر در فصل تصمیم گیری در مورد ازدواج و انتخاب همسر هستیم باید ابتدا مبانی ازدواج خود را انتخاب کرده و به ملزومات و اقتضائات انتخاب خود بیندیشیم. در این راستا به بعضی از اشتباهات رایجی می پردازیم که آقایان در انتخاب همسر و طی کردن فرایند شناخت پیش از ازدواج، در معرض آنها قرار می گیرند. 
  1.    انتخاب همسر با مبانی مدرن، انتظارات سنتی در زندگی مشترک! اگر در انتخاب همسر بیشتر به سمت معیارهای مدرن گرایش دارید، بطور مثال به نقش اجتماعی- اقتصادی و شاغل بودن شریک زندگی خود فکر می کنید باید توجه داشته باشید که انتظارات خود (برای زندگی مشترک) را نیز با این معیارها تطبیق دهید، برای مثال فرض کنید دختری را انتخاب کرده اید که از نقش اقتصادی پررنگی برخوردار است و مثلا در سمت ریاست بانک مشغول به کار است، توجه کنید که انتخاب همسری با این شرایط اقتضائاتی را به همراه دارد، از جمله محدودیت¬های سپری کردن ساعات در خانه و امور خانه داری. 
  2.    باورهای عامیانه در مورد انتخاب همسر با سن بسیار پایین: انتخاب دختری بسیار کم سن و سال با تصور اینکه به عنوان همسر او _به بیان عامیانه_ او را تربیت کنیم! و در طول زمان از او همسری شبیه به معیارهای خود بسازیم. با توجه به مقدمه ای که ذکر شد زنان از جایگاه های متفاوتی نسبت به گذشته برخوردار شده اند و در ازدواج های مدرن ضرورت دارد در انتخاب همسر به هویت کنونی طرف مقابل¬مان اندیشیده و عدم تناسب ها در مسایل کلی، را جدی بگیریم. 
  3.    در دام انگیزه ها و محرک های غلط برای ازدواج نیفتید: به عنوان مثال صرفا بخاطر فشار خانواده و اجتماع، برای التیام رابطه ی شکست خورده خود، برطرف کردن نیاز جنسی به تنهایی، و احساس گناه نسبت به دختری که برای شناخت اولیه با او وارد تعامل شده اید اما تناسب و کفویت لازم بین شما وجود نداشته و صرفا بخاطر دلبستگی ای که در او ایجاد شده تصمیم به ازدواج با وی گرفته اید.
  4.    در دام اشتباهات شایع مربوط به دوران شناخت نیفتید: یکی از اشتباهات رایج پسران در دوران شناخت، تصمیم¬گیری به عقد عجولانه بخاطر تمرکز بیش از حد بر زیبایی طرف مقابل و در نظر گرفتن ملاک های جنسی به تنهایی است. برقراری رابطه ی جنسی در این دوران نیز از اشتباهات رایج در این مورد است، صرفنظر از ملاحظات اخلاقی و شرعی، این مسیله باعث می شود طرفین (در صورت مشخص شدن عدم کفویت) نتوانند براحتی از هم جدا شوند، علاوه بر این، در نظر داشته باشید که رابطه ی جنسی در دختران برخلاف پسران بیشتر جنبه ی عاطفی دارد تا فیزیولوژیک و به همین علت، می تواند آسیب عاطفی عمیقی در دختران ایجاد ¬کند.

  منابع:
  سخنرانی دکتر بهرام جوکار با عنوان "پارادایم¬های ازدواج سنتی و مدرن" در تالار حکمت دانشگاه شیراز، 7 ام دیماه 93.